Vnútropolitická realita začína byť pre národne cítiacich Slovákov vážna: populistické marketingové nástroje diaľkového riadenia hrozia totálnym ovládnutím Slovenska. Prvý pokus o odvrátenie tejto katastrofy sa uskutočnil v piatok 28. júna bratislavskej mestskej časti Devín.
Okrúhly stôl predsedov a lídrov národných a kresťanských strán usporiadali Roman Ruhig, Rafael Rafaj, Eva Zelenayová, Marián Tkáč a Ján Košiar, ktorí k nemu pozvali zástupcov sedemnástich subjektov, z ktorých prišla iba tesne nadpolovičná väčšina z pozvaných strán.
Z parlamentných strán prejavila chuť prispieť k vzniku vlasteneckého politického bloku iba tá, ktorá to vďaka svojim percentám jediná vlastne nepotrebuje: Ľudová strana Naše Slovensko Mariána Kotlebu, ktorú na stretnutí zastupoval jej podpredseda Martin Beluský.
Zato Slovenská národná strana, Kresťanskodemokratické hnutie, či Kresťanská únia, teda strany, ktorým ich súčasné volebné preferencie vôbec nezaručujú, že prekročia päťpercentnú hranicu potrebnú pre vstup do parlamentu, sa nezúčastnili.
Na stretnutí sa nemohol zúčastniť ani jeden z možných volebných ťahúňov budúcej vlasteneckej kandidátky Štefan Harabin, ktorý je na dovolenke v cudzine. Zato svojou účasťou prejavil ochotu pomôcť národnej veci expremiér a zakladateľ druhej slovenskej štátnosti Vladimír Mečiar. Práve on by mohol byť lídrom spoločnej kandidátky národných strán, a tým pritiahnuť voličov, ktorých hlasy by inak zákonite skončili v marketingovom koši volebnej finančnej mašinérie.
Po organizátoroch a hosťovi stretnutia Vladimírovi Mečiarovi sa postupne k myšlienke spoločnej kandidátky vyjadrovali aj zástupcovia ďalších strán: podpredseda ĽSNS Martin Beluský, zástupkyňa strany Doma dobre Lenka Gergelyová, podpredseda Slovenskej ľudovej strany Andreja Hlinku Andrej Trnovec, predseda Slovenskej národnej jednoty – strany vlastencov Stanislav Pánis, predseda strany Nový parlament Jozef Behýl, predseda bratislavskej krajskej organizácie strany Národná koalícia Tomáš Szmrecsányi, predseda Slovenského hnutia obrody Róbert Švec, podpredseda strany Práca slovenského národa Emil Vestenický.
Stretnutie prinieslo svoje ovocie. Väčšina prítomných sa zhodla na potrebe vytvoriť spoločnú kandidátku. Budú nasledovať ďalšie, tentoraz už viac pracovné stretnutia, aby bolo možné do volieb postaviť národný blok, ktorý znemožní ovládnutie Slovenska silami nepriateľskými k jeho národnej podstate.
Trištvrte roka pred voľbami, azda najdôležitejšími v histórii samostatného Slovenska, badať v domácej politike nevídaný ruch. Všetci si uvedomujú, že tentoraz ide naozaj o všetko. Napravo prichádzajú staré pravicovo-populistické strany o svojich najpravovernejších členov, ktorí sa združujú okolo posväteného jadra “slniečkarskeho džihádu” a podobné to je vlastne aj naľavo, len sa o tom ešte oficiálne nehovorí.
Ako keby sa tieto sily nadychovali k akémusi dôležitému kroku… Teraz sa dali veci do pohybu aj v národno-kresťanskej časti politickej scény, ktoré by mali podľa jej iniciátorov viesť k vytvoreniu vlády národnej záchrany.