Rakúsko ako prvá krajina v Európskej únii schválilo zákaz používania spornej chemickej látky glyfosát, slúžiacej najmä ako prostriedok na ničenie buriny. Za návrh zákona, ktorý predložila Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ), hlasovala väčšina poslancov parlamentu.
Proti bola Rakúska ľudová strana (ÖVP) bývalého kancelára Sebastiana Kurza. Tá argumentovala tým, že toto rozhodnutie poškodí pestovateľov, ktorí túto chemikáliu nevyužívajú nevhodným spôsobom. Tento zákaz vraj okrem tohomôže byť v rozpore s európskym právom, keďže členské krajiny EÚ v novembri 2017 schválili používanie tejto látky až do roku 2022.
Po roku 2022 požaduje Európsky parlament absolútny zákaz používania glyfosátu. Európska komisia môže vzniesť námietku proti rozhodnutiu rakúskych poslancov do troch mesiacov. Glyfosát uviedla na trh ako herbicíd firma Monsanto – dcérska spoločnosť farmaceutickej spoločnosti Bayer. Je to najpoužívanejší prostriedok proti burine v EÚ a na svete.
S jeho používaním sa však spájajú obavy, že môže byť nebezpečný pre zdravie ľudí. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny označuje túto látku za pravdepodobne karcinogénnu. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín a Európska chemická agentúra, o ktorých posudky sa opiera Európska komisia, však vyhlasujú glyfosát za neškodný.