Členovia Konzervatívnej strany sa v hlasovaní prostredníctvom pošty rozhodovali medzi dvomi kandidátmi na nového lídra, ktorými boli Boris Johnson a súčasný minister zahraničných vecí Jeremy Hunt. Novým britským premiérom a lídrom Konzervatívnej strany bude bývalý minister zahraničných vecí a niekdajší starosta Londýna Boris Johnson. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.
Na vnútrostraníckom hlasovaní poštou, ktoré sa konalo od 6. do 22. júla, sa zúčastnilo 87,4 percenta zo 160-tisíc členov Konzervatívnej strany. Za Johnsonovho protikandidáta Jeremyho Hunta hlasovalo 46 656 konzervatívcov, Johnsonovi dalo svoj hlas 92 153 členov strany. Neplatných bolo 509 odovzdaných hlasov.
Johnson sa postu lídra Konzervatívnej strany a s najväčšou pravdepodobnosťou aj britského premiéra ujme po Therese Mayovej, ktorá z postu líderky odstúpila 7. júna. Novozvolený líder Konzervatívnej strany a s najväčšou pravdepodobnosťou nový britský premiér Boris Johnson po oznámení výsledkov vnútrostraníckych volieb pripustil, že jeho zvolenie nemusí byť všeobecne akceptované vzhľadom na jeho postoj k odchodu Británie z EÚ, napísala na svojej webovej stránke spravodajská televízia Sky News.
Johnson zopakoval, že Británia opustí EÚ 31. októbra. „Opäť budeme veriť v seba,“ povedal v súvislosti s brexitom Johnson v Centre kráľovnej Alžbety II. v Londýne s tým, že Británia bude mať po brexite skvelú políciu, skvelé vzdelanie a porazí všetky negatívne veci.
„Viem že sa nájdu ľudia, ktorí budú múdrosť nášho rozhodnutia spochybňovať,“ povedal Johnsnon. „Dnes, v dôležitej chvíli našich dejín, nastal čas, keď musíme zosúladiť dva vznešené inštinkty,“ dodal Johnson s tým, že Británia bude musieť spojiť svoje ‘priateľstvo’ s EÚ s túžbou vziať demokratickú správu krajiny do vlastných rúk.
Johnson ešte pred oznámením výsledkov hlasovania poštou, ktorého sa mohlo zúčastniť 160-tisíc členov Konzervatívnej strany, povedal, že lepšie bude odísť z EÚ bez dohody ako so zlou dohodou.
Hunt ocenil na Johnsonovi optimizmus, energiu a bezmedznú dôveru v Britániu. Súčasný britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt vzdal poctu bývalému šéfovi diplomacie a svojmu súperovi Borisovi Johnsonovi k zvoleniu za nového lídra Konzervatívnej strany, ktorý bude zrejme čoskoro aj britským premiérom.
Excentrický politik, ktorý je zástancom „tvrdého brexitu“, teda úplnej odluky od štruktúr EÚ, patrí medzi najvýraznejších architektov brexitovej kampane v Británii. Tak to bolo pred referendom o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ, ktoré sa konalo 23. júna 2016 a tak je tomu aj po referende.
Okrem iného povedal, že „Európska únia je ako zle navrhnutá spodná bielizeň, ktorá je niekde príliš tesná a inde zasa nebezpečne voľná“, projekt spoločnej európskej meny označil za „katastrofu“ a voľný pohyb osôb v rámci EÚ nazval „nezmyslom, mýtom a hovadinou“.
Hoci bol Boris Johnson zvolený za nového predsedu Konzervatívnej strany, neznamená to, že sa automaticky stane aj britským premiérom. Odborník na britskú politiku z Liverpoolskej univerzity David Jeffery pre TASR spresnil, že na prevzatie tejto funkcie ho musí najskôr vyzvať kráľovná. Pokiaľ sa tak nestane, Theresa Mayová zostane aj naďalej vo funkcii premiérky, aj keď už nebude líderkou vládnej strany.
Alexander Boris de Pfeffel Johnson sa narodil 19. júna 1964 v New Yorku. Jeho otec bol významný politik, okrem iného aj poslanec za Konzervatívnu stranu v Európskom parlamente, a matka maliarka. Už ako malý chlapec vyhlasoval, že chce byť „kráľom sveta“. Ako príslušníkovi lepšej anglickej rodiny dostal dobré vzdelanie.
Na základnú školu chodil v Bruseli a v roku 1977 získal štipendium na prestížnej chlapčenskej internátnej strednej škole v mestečku Eton pri Windsore. Ide o jednu z najelitnejších škôl na britských ostrovoch o čom svedčí aj skutočnosť, že v nej študovali viacerí členovia britskej kráľovskej rodiny, medzi nimi princovia William a Harry, a jej brány opustilo 19 britských premiérov.
Jedným z najlepších priateľov Borisa Johnsona bol v tom čase Charles Spencer, mladší brat zosnulej princeznej Diany. V rokoch 1983 – 1986 študoval na univerzite v Oxforde klasickú filológiu a literatúru. Svoju profesionálnu kariéru začal Boris Johnson ako novinár. Najskôr v denníku The Times, odkiaľ však musel po necelom roku odísť preto, že si vymyslel citát do jedného z článkov.
Potom pôsobil v rokoch 1989 – 1994 ako spravodajca konzervatívneho denníka The Daily Telegraph v Bruseli, až sa vypracoval na šéfredaktora konzervatívneho týždenníka The Spectator, ktorý viedol v rokoch 1999 – 2005. Do parlamentu bol prvýkrát zvolený v roku 2001. Sedem rokov tam pôsobil ako zástupca volebného obvodu Henley na juhovýchode Anglicka. V roku 2015 sa opätovne vrátil do poslaneckých lavíc, tentoraz za londýnsky volebný obvod Uxbridge a South Ruislip.
V máji 2008 bol Boris Johnson zvolený za starostu Londýna. V tejto funkcii zotrval až do mája 2016. Trinásteho júla toho istého roku sa stal ministrom zahraničných vecí vo vláde premiérky Theresy Mayovej. Po dvoch rokoch však z funkcie 9. júla 2018 odstúpil na protest proti tomu, ako viedla šéfka kabinetu rokovania o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie.