Kým Čína a Rusko upevňujú svoje pozície na africkom kontinente a uzatvárajú jednu obchodnú aj vojenskú dohodu za druhou, americký vývoz do Afriky klesol za posledných päť rokov takmer o tretinu. Hoci USA obviňujú oboch rivalov z neprehľadných obchodných praktík, fakt je, že Spojené štáty ostávajú pozadu.
Dobré vzťahy s africkým kontinentom sú pre Peking jednou zo súčasných priorít. V rámci posilnenia vzájomných vzťahov sa nedávno uskutočnilo historicky prvé čínsko-africké bezpečnostné fórum, na ktorom sa zúčastnilo takmer sto predstaviteľov rezortov obrany z päťdesiatich afrických krajín.
Účastníci konferencie diskutovali o nových prístupoch k čínsko-africkej bezpečnostnej spolupráci. Afriku čaká v najbližších rokoch množstvo projektov v hodnote miliárd dolárov, spojených s budovaním novej Hodvábnej cesty. Čierny kontinent je okrem toho domovom jedinej čínskej vojenskej základne v zámorí, ktorá sa nachádza v Džibutsku.
Hoci Washington varuje africké krajiny pred čínskym vplyvom, fórum ich vzťahy ešte viac upevnilo. Podľa Newsweek podpísalo 39 z 54 afrických krajín s Čínou dokumenty, kde sa zaväzujú k spolupráci na projekte novej Hodvábnej cesty. V rámci tohto projektu chce Peking vybudovať v Ázii, Afrike, Európe a Latinskej Amerike nové koridory.
Kým Washington čínske kroky kritizuje, Moskva im vyjadruje podporu. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov vyhlásil, že si treba vziať príklad z čínskych investícií. „Chceme vzťahy s Afrikou pozdvihnúť na oveľa kvalitnejšiu úroveň,“ dodal Lavrov na schôdzke so zástupcami Pobrežia Slonoviny.
Podľa Lavrova to bude zahŕňať nielen posilnenie investícií, ale aj bezpečnosti. Konkrétne Rusko chce bojovať proti hrozbe džihádistických organizácií ako Islamský štát, al-Káida, Boko Haram alebo Al-Shabab. Zapojiť sa chce aj do boja proti pirátom pri pobreží Afriky.
Kým Rusko a Čína sa môžu pochváliť rekordnými číslami v rámci obchodu s Afrikou, americký vývoz na čierny kontinent od roku 2014 klesol o 32 percent. „Stratili sme pôdu pod nohami pre sofistikované obchodné praktiky zahraničných konkurentov,“ je presvedčená námestníčka ministra obchodu Karen Dunn Kellyová.
Spojené štáty sa však podľa Newsweeku zatiaľ zmohli len na opakovanú kritiku Pekingu a Moskvy. Kým Vladimir Putin aj Si Ťin-pching už Afriku navštívili, Donald Trump na kontinent ešte nevstúpil.