Ovocinári aj tento rok upozorňujú na problém s nedostatkom zamestnancov. Dôsledkom je každoročné rušenie desiatok hektárov ovocných sadov. Len po tohtoročnom zbere zrejme ubudne až sto hektárov. Pre zákazníkov to zase znamená ešte menej slovenského ovocia na pultoch obchodov.
Ovocinári už dlhodobo bojujú s chýbajúcimi sezónnymi zamestnancami. Aby sa im oplatilo robiť, žiadajú pre nich napríklad nižšie odvody. Zároveň hovoria o požičiavaní ľudí medzi farmami bez zbytočnej byrokracie. Ministerstvo práce sa chce pozrieť na väčšie spružnenie možnosti požičiavania si zamestnancov a prehodnotiť aj pobyt cudzincov u nás zo šiestich mesiacov na osem.
V niektorých veciach, ako je napríklad skrátenie nočného režimu brigádnickej práce o jednu hodinu, však ustúpiť nemôže. Pravidlá totiž stanovuje Zákonník práce. Ovocinári preto hľadajú aj ďalšie riešenia. Keďže úrodu nemá kto zbierať, redukujú sady. S menšou úrodou majú aj menej popadaného ovocia, ktoré pod stromami zbytočne hnije.
Pestovatelia tento rok rátajú s vyše 55-tisíc tonami ovocia. Hovorkyňa SPPK Jana Holéciová potvrdila, že „ovocinári budú nútení aj po tejto sezóne znižovať rodivé ovocné stromy približne o sto hektárov“. Vlani prišli ovocinári až o 270 hektárov. Zmenšovanie sadov sa tento rok bude zrejme najviac týkať jabloní. Podľa predsedu Ovocinárskej únie SR Mariána Vargu očakávajú najväčšie problémy práve pri zbere jabĺk, keďže stále chýba asi dvesto pracovníkov.
Rozlohu sadov sú nútení znižovať aj niektorí menší pestovatelia ovocia, ktorí sa situáciu snažia riešiť samozberom. Ten sa osvedčil najmä pri jahodách, ostatné ovocie také populárne nie je. Napriek tomu, že jahody chodí každoročne zbierať 20- až 30-tisíc ľudí, na poliach stále zostáva približne 20 percent úrody.
Na pultoch predajní tak bude na budúci rok opäť o čosi viac prevažovať ovocie z dovozu. Čoraz menší podiel slovenského ovocia potvrdzujú aj štatistiky. Kým v roku 2015 bolo v obchodoch 30 percent slovenského ovocia, vlani to bolo o štyri percentá menej.