Ukrajina po prvý raz sprístupnila riadiacu miestnosť štvrtého reaktorového bloku atómovej elektrárne v Černobyle. Vláda chce miesto najhoršej jadrovej havárie v dejinách ľudstva viac otvoriť svetu a ukázať ho v pozitívnom svetle. Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského sa návštevníci môžu tešiť na nové turistické chodníčky, výlety na lodiach, lepšiu dostupnosť mobilnej siete či zmiernenie zákazu fotografovania na mnohých miestach.
„Černobyľ je čiernou škvrnou na povesti Ukrajiny. Nastal čas to zmeniť. Je to jedinečné miesto na planéte, kde sa po obrovskej katastrofe spôsobenej človekom opäť obnovila príroda. Musíme toto miesto ukázať svetu, vedcom, ekológom, historikom aj turistom,“ vyhlásil Zelenskyj.
Riadiaca miestnosť štvrtého reaktorového bloku atómovej elektrárne je osudné miesto, kde skupina sovietskych inžinierov v apríli 1986 uskutočnila skúšku, ktorá sa skončila katastrofou.
Explózia reaktora zabila minimálne 54 ľudí a kontaminovala vyše 200-tisíc štvorcových kilometrov európskeho územia. Rádioaktívny oblak najviac zasiahol Bielorusko, vietor ho však odvial aj nad vtedajšie Československo. Sovietske úrady museli pre haváriu evakuovať z okolia vyše 300-tisíc ľudí.
Ukrajinská vláda plány na sprístupnenie doteraz zakázaných miest černobyľskej zóny oznámila v lete. Doteraz si mohli turisti prezrieť zničenú atómovú elektráreň len zvonka. Hojne však navštevovali neďaleké mesto Pripjať, kde po evakuácii 50-tisíc obyvateľov zostali len opustené budovy.
Ako prví sa do riadiaceho strediska pozreli koncom septembra novinári, a to v rámci slávnostného otvorenia 21 nových turistických trás. Miestnosť sa nachádza pod ochranným sarkofágom, ktorý bráni úniku radiácie. Nachádzajú sa tam originálne obrazovky aj ovládacie panely.
Návštevníci tam však môžu zostať len niekoľko minút, aby neprišlo k ich nadmernému rádioaktívnemu ožiareniu. Odvážlivci si musia na tvár nasadiť respirátory a obliecť špeciálny ochranný oblek aj s prilbou. Vnútri reaktora je podľa The Independent stále 200 ton rádioaktívneho paliva. Po odchode z riadiaceho strediska čaká všetkých dôkladná kontrola a meranie radiácie.
Zničená atómová elektráreň sa v posledných mesiacoch stala vyhľadávanou turistickou destináciou, a to aj vďaka seriálu Černobyľ americkej televíznej stanice HBO. Kým vlani tam zavítalo 72-tisíc ľudí, v tomto roku tak prišlo len do konca septembra už 87-tisíc návštevníkov.