Hydinári upozorňujú na kritickú situáciu vo svojom odvetví. Zatiaľ čo náklady na prácu a energie neustále rastú, ceny hydinových výrobkov klesajú. Problémom je najmä dovoz lacnej hydiny a vajec zo zahraničia, čomu naši chovatelia nevedia konkurovať.
Viac ako tretina Slovákov konzumuje vajíčka aspoň každý druhý deň a aj kuracie mäso patrí medzi najobľúbenejšie jedlá. Napriek tomu hydinári varujú, že tento sektor môže na Slovensku časom zaniknúť. Pre zvyšujúce sa náklady za prácu spojené s rastom minimálnej mzdy a príplatkami za nadčasy a víkendy prestáva byť chov podľa nich rentabilný.
V priebehu dvoch rokov stúpli podľa Daniela Molnára z únie hydinárov Slovenska mzdové náklady o 22,5 percenta, v prípade spracovania mäsa až o 30 percent. Dôsledky na chovateľov sú negatívne. Odbytová cena slepačích vajec pritom klesla o viac ako päť percent a cena jatočnej hydiny o pol percenta.
Rezort pôdohospodárstva vidí problém najmä vo vysokých maržiach obchodných reťazcov. Pomôcť by mal zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, ktorý platí od mája. „Obchodníci totiž neváhajú prihodiť na vajcia napríklad aj stopercentnú prirážku, ale hydinárov s cenami tlačia nadol, niekedy až na hranicu výrobných nákladov,“ vraví hovorca ministerstva pôdohospodárstva Michal Feik.
Chovatelia upozorňujú aj na vysoký podiel dovážanej hydiny a vajec. Tieto výrobky sú často v letákových akciách za ceny nižšie, ako sú výrobné náklady. Týka sa to najmä produktov z Poľska, Ukrajiny či Brazílie. Ak štát nezasiahne, hrozí u nás koniec produkcie týchto komodít.
Ministerstvo pôdohospodárstva preto pripravilo pre prvovýrobcov projekt Zelená nafta, z ktorého pôjde hydinárom vyše 150-tisíc eur. Pripravená je aj štátna pomoc osobitne pre hydinárov vo výške niekoľkých miliónov eur.
Odborníci však upozorňujú, že dlhodobo umelo dotovať nejaké odvetvie je neekonomické. Farmári by sa preto mali snažiť sami presadiť na trhu svoje výrobky. Domáce vajcia a hydina majú totiž zvyčajne vyššiu kvalitu ako dovoz z mimoeurópskych krajín.