Hornaté krajiny musia vzájomne spolupracovať, čo sa týka prejavov klimatickej zmeny, ako sú topenie ľadovcov, narušenie prirodzeného kolobehu vody či zvýšenie rizika prírodných katastrof na vysokopoložených územiach. Švajčiarsky minister vnútra Alain Berset to vyhlásil na konferencii OSN v Ženeve označovanej ako Vysokohorský samit, informovala tlačová agentúra DPA.
„Potreba úzkej spolupráce existuje vo všetkých horských regiónoch, osobitne v rozvojových krajinách,“ povedal Berset, do ktorého portfólia patria aj záležitosti klímy. „Finančné a organizačné prostriedky v týchto krajinách často nepostačujú na zavedenie potrebných opatrení,“ upozornil.
Spomínaná konferencia, ktorú organizuje Svetová meteorologická organizácia, sa koná v Ženeve za účasti vedcov, politikov a zástupcov občianskej spoločnosti. Účastníci diskutujú o tom, ako podporovať udržateľný rozvoj v horských oblastiach a chrániť ich pred účinkami otepľovania.
Horské oblasti pokrývajú štvrtinu zemského povrchu a žije v nich vyše miliarda ľudí. Snehová a ľadová pokrývka v pohoriach, ako sú Himaláje, Alpy či Andy, pomáhajú regulovať zásoby pitnej vody pre polovicu svetovej populácie. Klimatická zmena však ovplyvňuje sezónne zrážky a množstvo vody, ktorá prúdi z ľadovcov a hôr a napája rieky v nižších polohách, pripomenula DPA.