Americká Snemovňa reprezentantov urobila historický krok, keď schválila uznesenie, ktorým oficiálne uznáva „arménsku genocídu“. Tento krok rozhneval Turecko, a to v situácii, keď medzi oboma týmito štátmi vládne napätie. Uznesenie v hlasovaní podporilo 405 poslancov, proti boli jedenásti.
Arméni tvrdia, že masové zabíjanie príslušníkov ich národa v rokoch 1915 až 1917 predstavovalo genocídu, čo uznáva asi 30 štátov sveta. Turecko obvinenia z genocídy dôrazne odmieta. Ankara súčasne varovala, že Spojené štáty takto riskujú poškodenie väzieb „v časoch mimoriadne citlivých“ pre medzinárodnú a regionálnu bezpečnosť.
Turecko si v reakcii na uznanie genocídy predvolalo amerického veľvyslanca. Ankara hlasovanie v Snemovni označila za nezmyselný politický krok, ktorého jedinými adresátmi sú arménska loby a protiturecké skupiny.
Uznesenia Snemovne reprezentantov a Senátu nie sú právne záväzné a majú skôr poradný charakter. Zákonodarcovia teda vyjadrujú svoj názor na konkrétnu otázku a orgány výkonnej moci majú právo tieto dokumenty ignorovať.