Ukrajinská diplomacia vyzvala britský týždenník The Economist, aby používal mapu Ukrajiny aj s polostrovom Krym, informovala agentúra UNIAN. Týždenník The Economist zverejnil video s mapou Ukrajiny, na ktorej chýbal Krym. Momentálne už video nie je k dispozícii. The Economist odstránil aj odkazy na video, ktoré mal na svojich účtoch na sociálnych sieťach, uviedla agentúra UNIAN.
„The Economist, naozaj dúfame, že také spoľahlivé a celosvetovo známe médium primerane upraví svoju mapu. Krym je Ukrajina,“ napísalo na sociálnej sieti veľvyslanectvo Ukrajiny v Spojenom kráľovstve.
Agentúra UNIAN pripomenula, že ukrajinské veľvyslanectvo v Spojených štátoch 7. novembra 2019 vyzvalo redaktorov amerického denníka The New York Times, aby napravili svoju chybu po tom, čo takisto zverejnili mapu Ukrajiny bez Krymu.
V referende o sebaurčení v roku 2014 sa drvivá väčšina obyvateľstva vyslovila za opätovné pripojenie Krymu k ruskému územiu. Na jeho základe bola 18. marca 2014 v Kremli podpísaná zmluva o prijatí Krymu a Sevastopola do Ruska. Západné krajiny však tento krok neuznali a na Rusko uvalili sankcie. Ukrajinské vedenie oficiálne označuje Krym ako “dočasne okupované územie”.
Predstavitelia Kremľa pripojenie Krymu k Ruskej federácii obhajujú odvolávaním sa na ustanovenia Charty OSN, právo národov na sebaurčenie a na precedentné rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora v holandskom Haagu o tom, že deklarácia nezávislosti Kosova neporušila medzinárodné právo.
V rámci bývalého Sovietskeho zväzu bol Krym súčasťou Ruska do roku 1954, keď ho vtedajší prvý tajomník Komunistickej strany ZSSR ukrajinskej národnosti Nikita Chruščov v rozpore s ústavnými normami pridelil pod ukrajinskú jurisdikciu ako dar. Krym zostal súčasťou Ukrajiny aj po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991.