Národná rada SR opätovne odmietla Istanbulský dohovor. Vyplýva to z uznesenia, ktoré prijala na návrh poslancov za SNS. V marci tohto roka prijal parlament uznesenie, ktorým sa SR nemieni stať zmluvnou stranou Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu.
Podľa poslancov je potrebné zabezpečiť, aby sa Slovensko neviazalo týmto dohovorom ani prostredníctvom rozhodnutí a opatrení EÚ. Z prítomných 137 zákonodarcov hlasovalo o uznesení 135. Za ich bolo 93 – celý klub Smeru, SNS a ĽSNS, aj takmer celý klub Sme rodina.
Tento dohovor sa dostal na pretras aj v Európskom parlamente. Mimoriadne emotívne bolo vystúpenie talianskej europoslankyne a feministky Piny Piciernovej za Progresívnu alianciu socialistov: „Sú tu krajiny, ktoré stále neratifikovali tento dohovor: Bulharsko, Česká republika, Lotyšsko, Litva, Slovensko, Spojené kráľovstvo. To je hanba!“
Podľa europoslanca Milana Uhríka však problém Istanbulského dohovoru nie je v tom, že sa snaží bojovať proti násiliu na ženách, pretože všetky formy násilia uvedené v dohovore sú na Slovensku už dávno trestnými činmi. „Problém tohto dohovoru je v tom, že žena v ňom nie je definovaná biologicky, ale genderovo – ako spoločensky vytvorená rola. Čiže za ženy by museli byť oficiálne považovaní už aj transvestiti. To nikdy nedovolíme.“
K téme sa vyjadril aj Anton Hrnko v príspevku na sociálnej sieti, ktorým reagoval na diskusiu v parlamente. Píše, že jeden musel žasnúť, ako úprimne hovorili predstavitelia dnešnej opozície, že odmietajú tradičné hodnoty slovenského národa, akými sú národná kultúra, národné zvyky, náboženské a kultúrne tradície, a prihlasujú sa k modernej Európe.
Hrnko zároveň zhrnul, ako by asi vyzerala moderná Európa podľa vyjadrení opozičných politikov: „Akceptácia všetkých zvrátených neoliberálnych koncepcií, rozvracajúcich všetko to, čo náš národ za storočia na tomto území vytvoril. Zničenie slovenskej osobitosti v rámci európskych národných spoločenstiev.
Zaplavenie územia Slovenska cudzími imigrantmi, ktorí nebudú musieť rešpektovať naše tradície, naše náboženstvo, našu kultúru a nakoniec odovzdanie našej suverenity nadnárodným inštitúciám, aby náhodou slovenský konzervativizmus nemohol brániť krajším zajtrajškom Európy bez národov, bez kresťanstva, bez jej krásy a osobitosti, ktoré ju robia Európou. Ich ideálom je masa beztvarých a nerebelujúcich typov ľudí-strojov, presne ako to napísal Aldous Huxley cca pred 90 rokmi v Prekrásnom novom svete.“
Slováci si podľa neho preto pri budúcich voľbách budú musieť položiť základnú otázku, či chcú prežiť ako „osobitý národ, alebo zveriť svoje osudy do rúk sociálnych inžinierov, ktorí by radi z nás urobili prívesky strojov na zisky medzinárodných ziskožravcov“.