Turecko začne s výrobou vlastných osobných automobilov, a to rovno elektrických. Projekt osobného vozidla domácej výroby dlhodobo presadzuje prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho vládna Strana spravodlivosti a rozvoja. V Turecku sa zatiaľ len vyrábajú autá zahraničných značiek.
Na európsky trh sa odtiaľ dovážajú autá značiek Ford, Fiat Chrysler, Renault, Toyota či Hyundai. Vlani sa tam podľa agentúry Anadolu vyrobilo asi 1,6 milióna áut, zatiaľ čo napríklad v Nemecku výroba áut tento rok dosiahne podľa odhadov 6,3 milióna vozidiel.
Projekt výroby vlastných elektrických áut sa začal v októbri a dočká sa aj štátnej pomoci v podobe daňových úľav. Elektromobily sa budú vyrábať pri meste Bursa na severozápade krajiny, ktoré je v Turecku centrom výroby áut. Krajina plánuje 175-tisíc elektrických áut vlastnej výroby ročne a počas 13 rokov sa ráta s investíciou 22 miliárd tureckých lír.
Predpokladá sa, že v továrni bude pracovať minimálne 4-tisíc ľudí a že závod bude vyrábať päť modelov elektrických áut. Vláda sa zaručila, že do roku 2035 kúpi 30-tisíc elektrických vozidiel. Za projektom domácej výroby áut stojí konzorcium Toggi. V polovici minulého roka ho založilo päť priemyselných skupín: Anadolu Group, BMC, Kok, mobilný operátor Turkcell a firma Zorlu Holding, materská spoločnosť výrobcu televízií Vestel.
Toggi vedie Mehmet Gürcan Karakas, ktorý má riadiace skúsenosti z nemeckej firmy Bosch, výrobcu automobilových súčiastok. Prevádzkovým riaditeľom je Sergio Rocha, ktorý predtým viedol juhokórejskou divíziu americkej automobilky General Motors.