Organizácia bývalých politických väzňov Politickí väzni Zväz protikomunistického odboja (PV ZPKO) zaslala otvorený list ministerke vnútra Denise Sakovej a ministrovi spravodlivosti Gáborovi Gálovi, v ktorom žiadajú prepustenie dvoch väznených publicistov a vlogerov Rudolfa Vaskyho a Martina Daňa z väzby.
Poukazujú pritom na praktiky pripomínajúce bývalý totalitný režim. Ten mal rovnako zastrašovať, eliminovať a väzniť ľudí s nepohodlnými názormi a kritickými postojmi. Pod listom je podpísaný predseda organizácie Ján Litecký Šveda, podpredseda Rafael Rafaj, duchovný PV ZPKO Ján Košiar a šéfredaktorka časopisu Svedectvo Eva Zelenayová.
Uväznenie publicistov vnímajú ako vážne ohrozenie slobody slova, prejavu a názoru. “Podľa dostupných informácií by mali byť obvinení z prečinu výtržníctva. Zadržanie a väzbu na tento miernejší delikt považujeme za neakceptovateľný akt brutality,” píšu signatári listu a ministrov vyzývajú, aby “urobili zadosť spravodlivosti a chránili základné ľudské práva a slobody oboch zadržaných a prepustili ich na slobodu”. V opačnom prípade chcú o prípade informovať partnerskú organizáciu INTER-ASSO so sídlom v Berlíne.
Podľa podpredsedu PV ZPKO a publicistu Rafaela Rafaja má v demokracii platiť sloboda slova a sloboda prejavu. Rafaj sa odvoláva na verdikt Európskeho súdu pre ľudská práva z roku 1976, ktorý vyložil článok 10 o slobode prejavu v Európskom dohovore o ľudských právach tak, že spoločnosť musí strpieť aj prejavy, ktoré značnú časť verejnosti urážajú, znepokojujú či dokonca šokujú. Táto konfrontácia a sloboda prejavu slúžia podľa európskych sudcov na upevnenie demokracie a pluralitnej spoločnosti.
Ako ďalej Rafaj uviedol pre portál napalete.sk, bývalí politickí väzni už v minulosti so znepokojením reagovali na praktiky cenzúry a potláčania slobody slova na internete a sociálnych sieťach a úspešný nátlak neoliberálnych kruhov na obchodné reťazce, aby zrušili predaj tzv. konšpiračných tlačených médií.
Kritizovali aj projekt Konšpirátori.sk, v rámci ktorého si samozvaná skupina ľudí prisvojila právo subjektívne hodnotiť dôveryhodnosť alternatívnych médií a robiť nepríspustný nátlak na inzerentov, aby v týchto médiách neumiestňovali svoju reklamu, v snahe nepohodlné médiá ekonomicky zlikvidovať.
Ostrá kritika sa týkala aj politicky motivovaného prenasledovania šéfredaktora magazínu Zem&Vek Tibora Eliota Rostasa, ktorého doma prepadlo ozbrojené komando NAKA a neskôr ho Špecializovaný súd odsúdil za článok, v ktorom citoval národných buditeľov.
“Nakoniec justičné orgány zadržali a väzobne stíhajú novinárov a vlogerov Rudolfa Vaskyho a Martina Daňa. Spoločnosť, v ktorej začínajú vyšetrovať, súdiť a väzniť ľudí pre ich názory, vytvára de iure politických väzňov, a vtedy sa končí demokracia a začína sa totalita a diktatúra,” hovorí Rafaj, ktorý je sám synom niekdajšieho politického väzňa.
Dodáva, že ideologickí fanatici pred rokom 1989 a teraz si pokojne môžu podať ruky v praktikách proti svojim „triednym nepriateľom“. “Len ‘rozvracačov socializmu’ vymenili za ‘rozvracačov demokracie’.
Samozrejme, zásadne len tej liberálnej. Spoločných znakov pribúda – tiež prenasledovanie za vlastenectvo a slovenskú suverenitu. Za tú paradoxne sedel už Andrej Hlinka aj v Uhorsku, aj v bývalom Česko-Slovensku. Je len na nás, či národ zdvihne svoj hlas a povie dosť. Lebo zajtra tým nepriateľom môže byť hocikto z nás,” varuje Rafaj.
Prípad väzobného stíhania Vaskyho a Daňa znepokojuje aj právnika a poradcu predsedu Národnej rady SR Andreja Danka Lukáša Machalu. Komunikuje s tímom Martina Daňa v rámci mediálnej agentúry GINN.PRESS s cieľom pomôcť uväzneným v ich situácii vrátane právneho poradenstva.
“Tento škandalózny prístup orgánov činných v trestnom konaní a momentálne aj justičných orgánov neviem pochopiť, pretože ak je niekto obvinený za výtržníctvo, v histórii slovenskej justície ešte nikto nebol väzobne stíhaný. Väzba je totiž už veľký zásah do osobných a občianskych práv. Nemožno predsa trestať ľudí za názor tým, že ich posadíme za mreže.
A tiež nie je náhoda, že sú obidvaja účelovo ‘schovaní’ vo väzení práve v čase pred voľbami, pretože majú informácie, ktoré by mohli uškodiť niektorým liberálnym politikom,“ povedal pre portál napalete.sk Machala. Ako doplnil, je novinár aj advokát a preto ho tento prípad hnevá z hľadiska porušovania slobody slova, ako aj z roviny porušovania občianskych práv.
“Je jedno, čo si myslíme o názoroch a o forme, akou ich pán Vasky a Daňo prezentujú, ale v slobodnej a demokratickej spoločnosti v 21. storočí je jednoducho škandál, že niekoho väzobne stíhame za jeho názor. To je hlavná motivácia, prečo sa prípadu venujem,” uzavrel Machala.