Po viac ako mesačnej prestávke pokračujú pobrexitové rokovania medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou. Pre jej hlavného vyjednávača Michela Barniera sú britské postoje v sporných otázkach o budúcich vzťahoch sklamaním. Čas na vyrokovanie novej obchodnej dohody sa pritom kráti.
Vznik obchodnej zmluvy CETA medzi Európskou úniou a Kanadou trval sedem rokov. Na ešte komplikovanejšom dokumente sa potrebuje Brusel dohodnúť aj s Londýnom za osem mesiacov. V opačnom prípade hrozí, že sa po skončení prechodného obdobia v januári 2021 zavedie clo na tovar a na oboch stranách Lamanšského prielivu sa budú tvoriť kolóny a obchodné vzťahy s EÚ sa vážne skomplikujú.
Tomuto scenáru by ešte mohlo zabrániť predĺženie prechodného obdobia. Britská vláda ho však už nechce naťahovať, najmä preto, že počas neho nemá nijaký vplyv na chod spoločenstva. Zároveň musia Briti dodržiavať také isté podmienky ako ostatné členské štáty.
Londýn aj Brusel majú dlhodobo rozdielne pohľady na to, aké klimatické, sociálne či daňové štandardy by mala Británia dodržiavať, aby si zachovala prístup na jednotný trh. Mnohí experti sa obávajú, že Briti nebudú hrať podľa rovnakých pravidiel ako Európska únia. Napríklad, že budú cielene dotovať určité odvetvia tak, aby im európske firmy nedokázali konkurovať.