Aj keď čoskoro bude obmedzená plošná povinnosť nosenia rúšok, mnohí ľudia sú rozhodnutí si ich naďalej ponechať na tvárach. Môže to byť opatrnosť alebo zvyk, jednoznačne to však neprospieva našej pokožke. Známy český dermatológ a riaditeľ pražskej Fakultnej nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger preto radí: Kde to nie je potrebné, rúško nenosiť.
Ľudia ako prevenciu proti koronavírusovej infekcii používajú prevažne textilné rúška, dermatológ však väčšmi odporúča jednorazové, lekárske – najmä ak sa objaví kožný problém.
”Pri textilných rúškach je dôležité, aby boli zo vzdušnejšej tkaniny, nie zo syntetických materiálov, aby sa koža nezaparovala. A dôležité je tiež, aby na nich nezostávali zvyšky saponátov. A, samozrejme, je potrebné ich striedať – aspoň dvakrát-trikrát za deň,“ hovorí.
Keď rúško zvlhne, nielenže sa môžu objaviť kožné problémy, ale zároveň stráca účinnosť. Aj preto ordinácie dermatológov už vyše dva mesiace čelia návalom pacientov s kožnými ochoreniami. Ale aj keď ľudia použijú jednorazové rúška, nemajú záruku, že sa im kožné problémy vyhnú.
„Hlavný problém nevidím v tkanine, ale v tom, že pod rúškom sa zahrieva koža. Na spotenej a zahriatej koži sa môži objavovať akné, opary, začervenanie u diabetikov kvasinkové infekcie,“ povedal.
„Často liečime tvárovú dermatitídu sprevádzanú pálením kože, vyrážkami či opuchom tváre. A s tým, ako sa bude otepľovať, koža sa bude viac prehrievať a dráždiť,“ hovorí Arenberger.
„Keď už dermatologické ťažkosti objavia, dá sa to samozrejme riešiť, bez toho aby musel človek rúško úplne odložiť. Je potrebné problém skonzultovať s lekárom, nasadiť správnu liečbu, liek naniesť, nechať vsiaknuť a potom rúško nasadiť,“dodal dermatológ.