Na Medzinárodnej vesmírnej stanici úspešne zakotvila americká vesmírna loď Crew Dragon súkromnej spoločnosti SpaceX. Na palube lode, ktorá odštartovala z floridského mysu Canaveral, je dvojica astronautov Národného úradu pre letectvo a vesmír Robert Behnken a Douglas Hurley.
Pre USA je to historický okamih: po deviatich rokoch od konca programu raketoplánov na obežnú dráhe okolo Zeme a k ISS odletela z územia USA americká loď s posádkou. Takýto pilotovaný je navyše po prvý raz v réžii súkromnej spoločnosti, a nie vládnej vesmírnej agentúry.
Ruská vesmírna agentúra Roskomos, ktorá ako jediná mala doteraz kapacity vysielať ľudské posádky na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, zagratulovala spoločnosti SpaceX k úspešnému štartu jej vesmírnej lode Crew Dragon.
V prípade Crew Dragon išlo o prvý kozmický let s ľudskou posádkou so štartom z územia Spojených štátov za takmer desaťročie a prvý vôbec realizovaný súkromnou spoločnosťou. Od roku 2011 sa NASA pri doprave svojich astronautov na ISS spoliehala na ruské rakety.
Americkým kolegom prostredníctvom videa zverejneného na sociálnej sieti zagratuloval výkonný riaditeľ Roskosmosu pre pilotované lety Sergej Krikaľov. Uviedol, že úspech americkej misie „nám poskytne ďalšie príležitosti, z ktorých bude mať úžitok celý medzinárodný program“.
Štart lode Crew Dragon sa pritom podaril až na druhý raz, prvý štart nevyšiel pre zlé počasie na Myse Canaveral. I keď počasie ohrozovalo aj ďalší štart, napokon išlo všetko podľa plánu: od štartu cez odpojenie prvého stupňa nosnej rakety Falcon 9, ktorý následne úspešne pristál na plaforme Of Course I Still Love You v Atlantickom oceáne.
Prvý stupeň SpaceX využíva na opätovné štarty. Po odpojení prvého stupňa prevzal jeho činnosť druhý raketový stupeň, od ktorého sa po zhruba šiestich minútach loď Crew Dragon odpútala. Od tohto okamihu je let výhradne v réžii lode Crew Dragon.