Na ministerstve práce nedávno vznikla nová funkcia, ktorej opodstatnenie bolo od začiatku spochybňované – splnomocnenec vlády pre rodinu. Navyše bola do tejto funkcie obsadená osoba, ktorá nevzbudzovala všeobecnú dôveru: poslankyňa Národnej rady SR za Sme rodina Petra Krištúfková.
Čo sa týka samotného vzniku novej funkcie, jej zmysel spochybnil napríklad aj exminister zdravotníctva a predseda strany Dobrá voľba Tomáš Drucker s tým, že agendu podpory rodiny predsa dostatočne zastupuje samotné Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Krištúfková sa zasa stala terčom kritiky v súvislosti s tým, že údaje v jej životopise nesvedčia o tom, že by do spomínanej funkcie nastúpila skutočná odborníčka. Okrem toho sa začali pripomínať aj niekdajšie vzťahy Krištúfkovej s členmi bratislavského podsvetia. Jedným z jej partnerov nakoniec bol aj súčasný predseda Národnej rady SR a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár.
Následne ešte priliala olej do ohňa medzinárodná novinárska organizácia OCCRP tým, že zverejnila jedenásť rokov staré fotky, na ktorých vidno Krištúfkovú, ako si užíva dovolenku na jachte Mariána Kočnera.
Poslankyňa sa nakoniec rozhodla tomuto tlaku ustúpiť a oznámila, že sa funkcie splnomocnenkyne vzdáva. Ak by sme mali riešiť rovinu veci, týkajúcu sa samotného vzniku postu splnomocnenca, treba uznať, že vládna koalícia zmysel novej pozície skutočne príliš obhájiť nedokázala.
Ďalšia stránka veci je personálna. Vládna koalícia už od svojho nástupu čelí výčitkám, že praktizuje rodinkárstvo. Takto sa napríklad priateľka ministra obrany Jaroslava Naďa, nominovaného OĽaNO, stala hovorkyňou ministra vnútra Romana Mikulca, takisto nominovaného OĽaNO.
Čo sa týka hnutia Sme rodina, treba spomenúť aj prípad, keď sa asistentkou jedného z poslancov hnutia Jaroslava Karahutu stala bývalá milenka Borisa Kollára. Aj vymenovanie Krištúfkovej za splnomocnenkyňu tak bolo nakoniec vlastne celkom pochopiteľne vnímané ako rodinkárstvo.
Mediálne zaujímavou sa tu stala aj väzba na Mariana Kočnera. Krištúfková sa vyjadrila, že bola kamarátkou jeho exmanželky, navyše sa obhajovala slovami, že v čase, keď vznikli zverejnené snímky, nemohol nikto tušiť, z čoho všetkého bude neskôr kontroverzný podnikateľ obvinený.
Kočner sa pohyboval v blízkosti mnohých vplyvných ľudí vrátane politikov. Povestné sú už jeho raňajkové stretnutia so súčasným ministrom hospodárstva a predsedom SaS Richardom Sulíkom.
V kontakte s ním bol aj premiér Igor Matovič, veľa sa diskutovalo aj o jeho stretnutí s europoslankyňou za SaS Luciou Ďuriš Nicholsonovou. Ak by sme mali spomenúť všetky „hviezdne“ kontakty tohto človeka, v súčasnosti obvineného aj z objednania vraždy, museli by sme tento komentár podstatne predĺžiť.
Treba jasne konštatovať, že Kočner nie je „maslom na hlave“ len jednej politickej strany či garnitúry. Jeho personálne prepojenia viedli celým politickým spektrom. Nakoniec je však pozoruhodné, že z funkcie odchádza aj v súvislosti s Kočnerom práve Krištúfková. Pritom styky Richarda Sulíka s touto osobou boli podľa všetkého omnoho toxickejšie. Ten však vo svojej funkcii zostáva.
Súčasné dianie okolo poslankyne Krištúfkovej je podnetom na zamyslenie. S Kočnerom bola prepojená veľká časť dnešnej politickej elity. Možno by zoznam týchto kontaktov mohol poslúžiť aj ako pomôcka na to, ktorým politikom a politickým subjektom sa treba pri voľbách vyhnúť.
Nasledujúce parlamentné voľby sú ešte v nedohľadne. A tak nemusíme našu pozornosť aktuálne zaostriť len na pochybné kontakty predstaviteľov súčasnej vládnej koalície, ale aj na jej často nekompetentné kroky. A oboje by nás malo naďalej napĺňať najvyššou ostražitosťou.