Hoci je Natália Milanová ministerkou kultúry krátko, dokázala sa rýchlo zviditeľniť neskrývaným nepriateľským postojom k Matici slovenskej. Do funkcie ju za OĽaNO nominoval jej stranícky šéf a súčasný premiér Igor Matovič.
Na parlamentnej pôde sa Matovič a jeho ľudia prezentovali spôsobom, ktorý s kultúrou nemal nič spoločné. Matovič priniesol do Národnej rady SR silácky, krčmový slovník a podobu politiky pôsobiacu na najnižšie ľudské pudy. Ukázalo sa, že časti slovenskej spoločnosti vyhovuje prízemná politika a politici bez akýchkoľvek mravných zásad.
Preto neprekvapuje ich slovník, ani skutočnosť, že o slovenskej histórii nemajú ani poňatia. O demokracii nehovoriac. Presviedča o tom aj ministerka kultúry. Macošským prístupom k národnej ustanovizni Slovákov napĺňa zámer programového vyhlásenia vlády, ktoré jasne avizuje nástup liberálnej totality.
Vláda vo vyhlásení avizuje, že zruší duplicitné inštitúcie. To sa bytostne dotýka aj Matice slovenskej. Lebo v Matici fungujú odbory, ktorých náplň je často podobná ústavom Slovenskej akadémie vied. Ibaže pre demokraciu je charakteristická pluralita. Ak by ju politický systém nerešpektoval, stačila by vláda jednej strany.
To sme na Slovensku zažili v rokoch 1948 – 1989. Toto obdobie je hodnotené prívlastkom totalitné a NR SR ho v roku 1996 odsúdila Zákonom o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému.
Ak sa súčasná vláda snaží o odstránenie pluralitného pôsobenia vedeckého výskumu, snaží sa o odstránenie demokracie. V roku 1998 sa už o to pokúsil vtedajší minister kultúry Milan Kňažko, ktorý tiež útočil na Maticu.
Matica slovenská je najstaršia inštitúcia Slovákov, ktorá od svojho vzniku v roku 1863 presadzovala politické záujmy slovenského národa. Preto ju mocenský aparát Uhorska viackrát zrušil.
Ale až po roku 1989 sa tu objavili mimovládne organizácie, ktoré aj s podporou štátu presadzovali a presadzujú politiku cudzích záujmov a usilujú sa vytlačiť Maticu z postavenia verejnoprávnej ustanovizne do kúta záujmových spolkov.
Kňažkovi neprekážalo, že Inštitút pre verejné otázky pod vedením Grigorija Mesežnikova a za peniaze Georgea Sorosa každoročne vydával správy o stave republiky, ktoré tvorili základ hodnotenia stavu demokracie na Slovensku.
Samozrejme, pod dohľadom americkej inštitúcie Freedom House. A tá vyznievala priaznivo pre štát za vlády Dzurindu, Radičovej a katastrofálne za vlády Mečiara a Fica. Kňažko sa rozhodol Maticu zlikvidovať. Nepodarilo sa. Súčasná vláda však pokračuje v jeho snahe.
Vyjadrenie ministerky Milanovej, že Slovenské národné noviny, ktoré vydáva Matica slovenská, vulgarizujú verejný diskurz, sa ma osobne dotýka. Od roku 2007 dodnes som sa zúčastňovala na tvorbe obsahu tohto týždenníka. Nikdy som sa neznížila k takým vyjadrovacím prostriedkom, aké používa OĽaNO v boji o moc.
Vždy som stála na strane tých, čo bránili záujmy štátu a kresťanských hodnôt. A je mi ľúto, že súčasné vedenie Matice, v úsilí o prežitie, nedokázalo vzdorovať mocenským tlakom. Odmietla som pripravovať články v rozpore so svojím svedomím. A to je aj moja odpoveď tým, čo sa ma pýtajú, prečo už nepíšem do Slovenských národných novín.