Pôvodne kresťanská katedrála Hagia Sofia zo 6. storočia, ležiaca v historickom centre Istanbulu, sa rozhodnutím tureckého súdu zmenila na funkčnú mešitu. Moslimovia tento krok oslávili slávnostnou modlitbou, pričom prezident Recep Tayyip Erdogan pred ňou recitoval z Koránu.
Hagiu Sofiu postavili ako kresťanskú katedrálu v rokoch 532 – 537 na príkaz byzantského cisára Justiniána. Kresťanom slúžila do roku 1453, po dobytí mesta Osmanskou ríšou sa však katedrála stala mešitou. V rámci sekularizačných reforiem zakladateľa moderného Turecka Mustafu Kemala Atatürka sa zmenila na múzeum. Pamiatka je v súčasnosti zaradená na zoznam Svetového dedičstva UNESCO.
Turecký najvyšší správny súd však nedávno zrušil Atatürkov vládny dekrét z roku 1934 a Erdogan zmenu pamiatky na mešitu odobril. Už vlani vyhlásil, že premeniť Hagiu Sofiu na múzeum bola „veľmi veľká chyba“.
K Erdoganovmu rozhodnutiu sa však islamský svet nestavia jednoznačne. Niektorí to považujú za víťazstvo, podľa iných nemá tento krok nijaký podklad v islame. Napríklad nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Orhan Pamuk to označil za populizmus a dôkaz, že Erdogan už nerešpektuje Atatürkov sekularizmus.