Železobetónové obilné silo, ktoré v bejrútskom prístave zdemoloval výbuch, postavil pred päťdesiatimi rokmi pardubický podnik Průmstav. Jeho pevná konštrukcia prežila niekoľko vojen i striel, po mohutnej explózii sa však už zrejme nebude dať opraviť.
Dominantu bejrútskeho prístavu postavili v rokoch 1968 až 1970. Silo tvorili tri rady prepojených skladovacích buniek s výškou presahujúcou 60 metrov. Pre firmu, ktorá ovládala technológiu posuvného debnenia, to bola jedna z najlepších referencií.
Jiří Požár, ktorý vo fabrike pôsobil ako výrobný námestník a neskôr aj podnikový riaditeľ, predpokladá, že konštrukcia je silne narušená a navyše kontaminovaná splodinami výbuchu. Explózia v hlavnom meste Libanonu vyvolala otrasy ako pri zemetrasení so silou 3,5 stupňa. Stáť zostala len zadná časť sila.
„Určite tiež pohltilo časť energie toho výbuchu, čo však, samozrejme, mesto nemohlo ochrániť úplne,“ povedal statik Václav Jandáček. Podľa neho je silo jednou z mála československých stavieb vybudovaných v zahraničí. To, že takému mohutnému výbuchu odolalo, pripisuje jeho pevnej konštrukcii.
Silo slúžilo ako hlavná zásobáreň pšenice v krajine. V momente výbuchu sa v ňom malo nachádzať asi 15-tisíc ton obilia, čo bol však len zlomok jeho celkovej kapacity, ktorá predstavovala až 120-tisíc ton.
Minister ekonomiky Raul Nehme vyhlásil, že Libanon má zásoby obilia asi na mesiac a pol. Na ceste sú už lode s ďalšími približne 28-tisíc tonami, čo by malo zabrániť nedostatku potravín. Zatiaľ je však otázne, kde ho umiestnia, pretože ostatné libanonské prístavy nemajú dostatočnú kapacitu.