Farmaceutická spoločnosť AstraZeneca získala od množstva krajín ochranu pred právnymi dôsledkami vedľajších účinkov vakcíny proti koronavírusu, ktorú vyvíja. Podľa agentúry Reuters sa štáty zaviazali, že firme preplatia odškodnenia, ktoré budú od nej žiadať prípadní poškodení.
Výrobcovia liečiv vyvíjajú vakcínu proti ochoreniu COVID-19 v zrýchlenom režime. Celý proces vývoja a testovania očkovacích látok pritom bežne trvá až 10 rokov. Skracovať sa budú predovšetkým klinické testy na ľuďoch.
Dá sa teda predpokladať, že sa nežiaduce účinky vakcíny prejavia až po rokoch a spoločnosti by potom hrozili žaloby od poškodených pacientov. „Sme vo výnimočnej situácii, keď si spoločnosť jednoducho nemôže dovoliť riskovať, že sa o štyri roky začnú prejavovať vedľajšie účinky vakcíny,“ vyhlásil zástupca spoločnosti Ruud Dobber.
„V uzatvorených zmluvách žiadame o odškodnenie. Pre väčšinu štátov je prijateľné vziať riziko na seba, je to v ich národnom záujme,“ tvrdí. Podľa neho je pre spoločnosť táto otázka najvyššou prioritou. Dobber však neuviedol, s ktorými konkrétnymi krajinami sa dohodli na odškodnom.
AstraZeneca sa zaviazala, že dodá Spojeným štátom, Spojenému kráľovstvu, európskym krajinám a niekoľkým ďalším štátom a organizáciám vyše dvoch miliárd dávok svojej vakcíny. Zástupcovia EÚ uviedli, že práve zodpovednosť za chyby výrobku patrí medzi sporné body v dohodách medzi úniou a spoločnosťami Pfizer, Sanofi a Johnson & Johnson, vyvíjajúcimi vlastné verzie vakcíny.
Očkovacia látka spoločnosti AstraZeneca nesie označenie AZD1222 a spolupracujú na nej aj vedci britskej Oxfordskej univerzity. Vakcína vyvoláva reakciu protilátok a T-buniek. Rusko medzitým oznámilo, že vyvinulo vlastnú vakcínu.