Úvod Z DOMOVA Žitný: Kto velebí Dubčeka, je nekonečne naivný

Žitný: Kto velebí Dubčeka, je nekonečne naivný

Alexander Dubček bol koncom 60. rokov populárnym politikom. (Foto: archív)

Bezpečnostný analytik Milan Žitný sa vo svojom komentári pri príležitosti výročia vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968 venoval aj osobe hlavného protagonistu Pražskej jari Alexandra Dubčeka.

„V roku 1968 to bol mocenský zápas medzi dvomi gangmi KSČ, ktorý nabral silno na obrátkach a Moskva prišla spraviť poriadok. Prečo by sme si mali tento deň teda pripomínať? Ako sa mohol niekto vôbec domnievať, že pádom Antonína Novotného a nástupom Alexandra Dubčeka prichádzajú lepšie časy? Každý, kto smúti a je rozhorčený z okupácie, je naivný,“ píše Žitný.

Žitný tiež odmieta, že Dubčekova politika sa snažila o „socializmus s ľudskou tvárou“, pričom ho nazval darebákom a zbabelcom. „Každý, kto velebí Dubčeka, je nekonečne naivný. Dubček bol poslušný syn komunistickej strany a ľudsky to bol obyčajný zbabelec.

Ukázal to v plnej nádhere na prvé výročie okupácie, keď 21. augusta 1969 vyšli ľudia spontánne do ulíc miest v Československu bez akýchkoľvek zvolávaní cez sociálne siete. Týchto ľudí vzápätí bili, mlátili i zabíjali – nie, nijakí okupanti, ale domáci: esenbáci, eštebáci, ľudoví milicionári. Domáci, nie cudzí,“ zdôrazňuje.

Žitný pripomenul, že deň po demonštrácii k prvému výročiu okupácie prijalo vtedajšie predsedníctvo Federálneho zhromaždenia zákonné opatrenie, ktorým “spätne odobrilo toto násilie a zreteľne načrtlo ďalší vývoj: ‘Buď budete držať papule a poslúchať, alebo vás umlátime k smrti.’ Pod opatrením bol aj podpis Alexandra Dubčeka.

„Darebák to bol, nič viac. A zbabelec, dodávam ešte raz. Vzápätí, keď si s ním konkurenčný gang vytrel zadok, poslali ho na krátky čas do vyhnanstva na veľvyslanectvo do Turecka. A potom šup do civilu medzi prostý ľud, ktorý ho stále miloval a ktorých on opakovane zradil,“ napísal Žitný.

Pripomínať si treba dvadsiaty prvý august 1969, keď ľudia vyšli do ulíc na protest proti okupácii, myslí si Žitný. „Aby sme nezabudli, že nie okupanti, ale tí domáci boli tie svine, ktoré sa nepostavili proti zlu, ale schvaľovali ho a ešte za to dostali odmeny v kariére,” napísal v závere svojho komentára.

Milan Žitný. (Foto: archív)