Americký odvolací súd rozhodol, že masový zber dát o telefonických hovoroch Američanov, ktorý zrealizovali americké tajné služby a na ktorý pred siedmimi rokmi upozornil Edward Snowden, nebol v súlade so zákonom. Dospel aj k záveru, že šéfovia amerických tajných služieb verejnosti klamali, keď pred ňou tento program obhajovali.
Bývalý spolupracovník americkej Národnej agentúry pre bezpečnosť (NSA) v roku 2013 zverejnil utajované informácie tajných služieb, ktoré okrem iného potvrdzovali, že rozviedky zbierali telefónne záznamy týkajúce sa miliónov Američanov. Snowdena za vyzradenie týchto informácií stále stíhajú americké úrady, pred ktorými sa od roku 2013 skrýva v Rusku.
Súd najnovšie rozhodol, že zhromažďovanie záznamov porušovalo americké federálne zákony a mohlo byť aj protiústavné. „Nikdy som si ani nepredstavoval, že naše súdy odsúdia aktivity NSA ako nezákonné a uznajú moje zásluhy na ich odhalení,“ napísal Snowden na sociálnej sieti.
Informácie o zbere dát o telefónnej aktivite Američanov – o tom, kto, ako, kedy, kde a s kým hovoril – bola prvá časť odhalenia zverejnená v britskom The Guardian. Americkí predstavitelia dovtedy tvrdili, že NSA nikdy vedome nezbierala nijaké údaje o amerických občanoch.
Po Snowdenovom odhalení začali predstavitelia tajných služieb argumentovať tým, že špehovanie hrá kľúčovú úlohu v boji s domácim terorizmom. Súd však uviedol, že takéto tvrdenia nezodpovedajú obsahu utajených záznamov.