Proti koronavírusovej propagande korporátnych médií sa postavil aj odborník na infekčné choroby Prof. MUDr. Jiří Beneš, CSc., člen výboru Spoločnosti pre epidemiológiu a mikrobiológiu, ktorý považuje koronavírus za menej nebezpečný ako chrípku.
V rozhovore pre časopis Reflex vysvetlil, prečo sa nie je potrebné obávať zvýšeného počtu nakazených novým koronavírusom: „Ak veľmi intenzívne testujeme, je logické, že nachádzame viac pozitívnych prípadov. Prítomnosť vírusu v organizme človeka však ešte neznamená, že ide o chorobu.
Vírus v okamihu testovania už môže byť neaktívny, neškodný, alebo sa s ním človek len stretol a k ochoreniu neprišlo. Ide teda o bezpríznakovú infekciu. Množstvo pozitívnych testov u populácie, ktorá je normálne zdravá, neznamená nič zlé. Keby sa týmto spôsobom testovala iná vírusová infekcia, napríklad chrípka, tak by pozitívnych boli nie stovky, ale tisíce denne.“
Beneš nie je ani zástancom, ani odporcom nosenia rúšok. Tvrdí, že ľudia by mali nosiť rúška len vtedy, ak je to ozaj nevyhnutné. Rúško je krátkodobá šikovná ochrana. Použiť by sme ho mali vtedy, keď niekto v našom okolí kašle alebo smrká.
Na druhej strane, ak nosíme rúško dlhodobo, vystavujeme sa možným zdravotným rizikám: „Je dobré nepoužívať ho dlho. Ak niekto nosí jedno rúško osem hodín vkuse, vystavuje sa riziku, pretože doň vydychuje svoje vlastné baktérie, ktoré sa potom v dýchacích cestách hromadia a môžu spôsobiť ochorenie.“
Koronavírus podľa neho nie je až taký nebezpečný, ako sa prezentuje. Prirovnal ho k chrípke: „Podľa našich doterajších epidemiologických údajov sa koronavírus správa v podstate rovnako ako chrípka, dokonca možno miernejšie.“
Odborník na infekčné choroby argumentuje tým, že počas chrípkových epidémií v Česku sa to prejavuje zvýšeným počtom úmrtí. Keď sa pozrieme na graf, na zvyčajne plochej krivke sa počas tohto obdobia vytvorí tzv. zub. Keď sa však pozrieme na vývoj v období od začiatku roku 2020, nijaký „zub“ tam nie je.
Keď si celkové počty úmrtí za minulé roky porovnáme s obdobím od začiatku roka 2020, nijaký rozdiel tam nie je. To značí, že v priebehu koronavírusovej epidémie v Česku neprišlo k zvýšeniu celkovej smrtnosti.
Zároveň však dodal: „Hovoríme tu len o údajoch v Českej republike, kde sa epidemiologická situácia vyvíjala priaznivo. V Číne, severnom Taliansku alebo New Yorku prebiehala koronavírusová epidémia, naopak, oveľa horšie ako chrípka. To, ako bude šírenie vírusu v populácii prebiehať, záleží na nás, nie na víruse.“
Na druhej strane odsudzuje prehnané strašenie ľudí a volá po zmene prístupu k pozitívne testovaným na koronavírus: „Moja predstava je taká, že sa nebudú hľadať, skúmať a vyšetrovať ľudia v dobrom zdravotnom stave. Netreba strašiť národ tým, že bolo zistených sto alebo tisíc nakazených v jeden deň.
Ak chceme poznať, ako vírus postupuje populáciou, môžeme merať koncentráciu vírusu v prostredí, to znamená v odpadových vodách alebo aj vo vzduchu v prostredí, kde sa hromadí veľa ľudí, napríklad v obchodných centrách.“