Herec Milan Kňažko informoval, že bol pozitívne testovaný na COVID-19 a že pre zhoršený stav skončil v nemocnici. Jeho prípad je masívne medializovaný. Kňažko prostredníctvom médií vyzval ľudí k zodpovednosti. Na jeho príspevok zareagoval lekár Igor Bukovský.
Bukovský ocenil Kňažka za to, že pripomenul nutnosť prevencie a podpory imunity proti vírusovým ochoreniam. Zároveň sa však herca opýtal, že keď tvrdí, že už vo svojom živote prežil desiatky chrípkových ochorení, či upozorňoval aj na ne.
„Vtedy ste tiež vyzývali na obozretnosť a varovali ste verejnosť pred infekciou a pred zľahčovaním chrípky? Alebo ste chodili hrdinsky po svete a roznášali infekciu ako väčšina iných ľudí?“ položil Kňažkovi otázky prostredníctvom sociálnej siete.
„Buďte vďačný za to, že keď počas desaťročí vášho života umierali desaťtisíce iných ľudí na chrípku, váš imunitný systém vás ochránil. Teraz ste v situácii, ktorá sa označuje ako senescencia – vaše telo zostarlo a s ním aj imunitný systém, ktorý vás už nedokázal ochrániť pred novým vírusom,” pokračoval lekár.
Vzápätí hercovi vyčítal, že šíri paniku. “Konáte tak preto, lebo teraz ste už chorý vy? Odkiaľ, prosím, beriete právo požadovať, aby sme my všetci teraz robili to, čo ste kedysi vy nerobili?“ opýtal sa ho.
Bukovský v príspevku taktiež požiadal médiá, ktoré zverejnili „varovanie“ Milana Kňažka, aby priniesli rovnako naliehavé odkazy aj o nasledujúcich situáciách a prípadoch.
Navrhol aj konkrétny text: „Onkologický pacient po neúspešnej operácii a neúspešnej liečbe rakoviny hrubého čreva zo smrteľnej postele odkazuje Slovákom: Prestaňte zľahčovať riziko rakoviny hrubého čreva a zanedbávať správne zloženie stravy.
Prestaňte zanedbávať fyzickú aktivitu, spánok, zdravie črevnej mikrobioty a prestaňte fajčiť a piť alkohol. Nezabudnite, že na rakovinu zomrelo a zomrie mnohonásobne viac ľudí ako na COVID-19”.
Podobné výzvy navrhol aj v prípade pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami, obezitou, diabetikov či chorých na aterosklerózu. Tiež požiadal médiá, aby ľudí varovali pred dôsledkami fajčenia a pitia alkoholu.
Ďalej spomenul príklady detí, ktoré sa v čase prerušeného vyučovania v jarných mesiacoch stali závislými na počítačových hrách, alkohole, marihuane či iných návykových látkach, dievčat, ktoré v rovnakom čase nechcene otehotneli a uvažujú o umelom prerušení tehotenstva.
“Kto zverejní príbehy ľudí, ktorí prišli o prácu alebo z iných dôvodov nevládzu ďalej splácať svoje úvery, sú vystavení nielen existenčným, ale aj závažným vzťahovým problémom, ktoré vedú k alkoholizmu, domácemu násiliu a rozvodom? Ľudí, ktorí roky budovali svoje podnikanie, firmy a obchodné vzťahy a následkom ‘opatrení’ prišli o všetko alebo takmer o všetko?
A príbehy ďalších ľudí, ktorí sa pre chaotické opatrenia a chaotické konanie štátu ocitli v ťažkej životnej situácii? Nemôžeme totiž ani len tušiť koľko ľudských osudov, plánov a nádejí zasiahli či zničili protiepidemické opatrenia vlády,” upozornil Bukovský.
„Pán Kňažko dostal nenáležité privilégium. Dokážte nám, že jeho odkaz nebola iba ďalšia zámerná manipulácia s verejnou mienkou,” odkázal médiám Bukovský s doddatkom, že nepodceňuje COVID-19. Zároveň však dodal, že vo svetle ostatných problémov nášho života je nový koronavírus iba okrajový a dočasný problém.