Na Slovensku sa chystá plošné pretestovanie obyvateľov krajiny v súvislosti s ochorením COVID-19. Ako sa vyjadril premiér Igor Matovič, vláda sa na projekt, ktorý zatiaľ nezrealizovala nijaká krajina na svete, tajne pripravovala tri týždne.
Pretestovanie Slovákov by malo prebiehať takým istým systémom ako pri voľbách. V približne 5997 volebných okrskoch sa vytvoria odberné miesta. V každom bude asi sedem ľudí, a to policajti, príslušník ozbrojených síl, miestnej štátnej správy a zdravotníci, vysvetlil premiér.
Ľudia by mali na odberné miesto prísť s občianskym preukazom. Obyvatelia, ktorí žijú mimo svojho trvalého pobytu, môžu prísť na testovanie na najbližšie odberné miesto, nemusia sa presúvať do svojho bydliska. Premiér podotkol, že tam budú dopísaní do odberových zoznamov.
Obyvatelia budú podľa Matoviča otestovaní počas dvoch víkendov. Tvrdí, že testovať by sa malo v časových rozvrhoch podľa abecedného poradia obyvateľov. Malo by sa tak predísť zhromažďovaniu sa ľudí na jednom mieste.
„Testovanie bude bezplatné,“ dodal. Zatiaľ nevedel povedať, či bude povinné alebo dobrovoľné. Matovič uviedol, že podľa predbežných názorov pediatrov by sa deti do desať rokov nemuseli testovať.
Testovať sa bude pomocou antigénových testov, ktoré štátne hmotné rezervy objednali v objeme 13-miliónov kusov. Antigénové testy zachytia infekčných ľudí, podotkol predseda vlády.
Testy budú podľa premiéra stáť v priemere asi štyri eurá bez DPH za kus. „Boli tri víťazné firmy a najnižšia cena bola 3,90 eura a najvyššia 4,45 eura. Stredná cena od firmy, z ktorej je najviac testov nakúpených, je 3,95 eura,“ uviedol.
Výhodou testu podľa Matoviča je, že sa vie veľmi rýchlo vyhodnotiť. Výsledky by mali byť známe zhruba do 15 minút. „Hlavné pretestovanie prebehne takto za dva týždne počas soboty a nedele (31. 10. – 1. 11.).
Tento najbližší víkend (24. – 25. 10.) by sme chceli spustiť pilotný projekt a pretestovať najkrízovejšie okresy, ktoré na Slovensku máme, presne takým istým spôsobom, ako to bude prebiehať na celom Slovensku,“ uviedol Matovič. Mali by to byť okresy Tvrdošín, Námestovo a Dolný Kubín. Ak budú interné kapacity stačiť, pôjde aj o okres Bardejov.
Matovič nechce zažiť situáciu, že sa budú stavať poľné nemocnice a bude sa rozhodovať o tom, kto má alebo nemá ísť do nemocnice. „Ak toto zvládneme, môžeme byť vzorom pre celý svet,“ povedal premiér.
“Celoplošné testovanie je veľmi zlý nápad,” myslí si exposlanec NR SR a bývalý predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Štefan Zelník. “To predsa nie je ako keď idete na kolonoskopické vyšetrenie, ktoré ak je negatívne, môžeme u pacienta vylúčiť ochorenie hrubého čreva na niekoľko rokov,” komentuje zámer premiéra na sociálnej sieti.
“Niekto nepochopil, že ide o respiračné ochorenie, ktoré sa prenáša najmä vzduchom. Ak teda bol niekto na teste napríklad tento piatok a bol negatívny, to neznamená, že o päť dní nemôže byť pozitívny.
Tí, čo by išli na test a boli by „negatívni“ sa predsa môžu infikovať cestou domov. Aký by malo zmysel toto celoplošné testovanie? Úrad verejného zdravotníctva sa vyjadril, že väčšina pozitívne testovaných bola bezpríznaková.
Ak má niekto pozitívny test, to ešte neznamená, že je aj chorý a má diagnózu COVID-19. Ak sa nezmení počasie (a toto je typické pre chrípkové obdobie), vírusové ochorenia tu budú s nami. Neviem, čo tým kto sleduje. Žeby niekto skúšal, koľko nám môže skákať po hlave?” píše Zelník.
Testovanie má podľa neho význam u pacientov, ktorí majú ťažkosti, napríklad vysoké teploty, problémy s dýchaním, hnačky a podobne. “Ak sa dokáže aj pozitivita na SARS-CoV-2, liečba bude iná ako pri bežnej chrípke.
Ak je pacient pozitívny na SARS-CoV-2 a nemá ťažkosti, alebo len mierne zvýšenie teploty, liečba je rovnaká ako pri bežnej chrípke. Postačí teplý čaj, citróny, acylpirín. Celoplošné testovanie sú doslova vyhodené peniaze,” upozorňuje na záver Zelník.