Na bratislavskom Námestí slobody sa pred budovou úradu vlády za masovej asistencie polície asistencie zišlo niekoľko tisíc ľudí na nemoderovanom proteste proti politike vlády Igora Matoviča, proti jej nezmyselným protipandemickým opatreniam a ekonomickému a sociálnemu úpadku, ktoré opatrenia spôsobujú.
Ľudia na protestnú demonštráciu prišli na základe výziev na sociálnych sieťach a urobili tak napriek tomu, že vládou vyhlásený núdzový stav povoľuje zhromažďovanie v skupinách maximálne šiestich ľudí.
Ako vyplynulo z krátkych výziev niektorých demonštrujúcich prostredníctvom ampliónov, ľudia sú nútení porušovať nariadenia v súvislosti s núdzovým stavom, pretože sú bezdôvodne pošliapavané ich osobné slobody a ekonomická a sociálna situácia je pre opatrenia často viac ako kritická.
Dav pokrikoval rôzne heslá a žiadal odstúpenie premiéra Matoviča. Menšia časť demonštrantov z radov “ultras” počas zhromaždenia hádzala za bránu úradu vlády zapálené svetlice. Na adresu premiéra vykrikovali vulgarizmy a vyliezli na bránu, kde upevnili slovenskú štátnu vlajku, pričom kopali do brány, ktorá spočiatku nebola policajne chránená.
Polícia následne vytvorila koridor pred bránou a múrmi úradu vlády a aj proti časti pokojne protestujúcich použila slzotvorný plyn a gumové projektily, čím sa odpor demonštrantov ešte väčšmi zradikalizoval. Nastali potýčky medzi demonštrantmi a ťažkoodencami, niektorí ultras hádzali kamene do ťažkej policajnej techniky. Polícia priebežne zatýkala útočiace osoby.
“Ničíte nám krajinu, beriete nám slobodu!” “Beriete nám prácu, my chceme pracovať!”, “Sloboda, sloboda!”, “Nechceme, aby sa naše deti dusili v rúškach! “Matovič, odstúpiť!” a množstvo ďalších hesiel znelo z úst prítomných.
Keďže emócie neutíchali, polícia v súčinnosti s bratislavským dopravným podnikom vypla elektrické trolejové vedenie a vzápätí na demonštrantov použila vodné delo, pričom zasiahla i pokojne protestujúcich vrátane dôchodcov a zranila trojročné dieťa. Vodné delo proti zhromaždeným občanom bolo na území SR použité tretíkrát od roku 1990.
Demonštrujúci reagovali pokrikmi “Gestapo!”, “Dajte nám pokoj, žijete z našich daní!”, ale tiež vyzývali policajtov, aby sa pridali k demonštrujúcim. Napriek skandovaniu hesla “Neodídeme odtiaľto!” postupne ťažkoodenci zoradení v kordónoch vytlačili demonštrujúcich z Námestia slobody.
Na proteste sa zúčastnil aj europoslanec Milan Uhrík. Vysvetlil, že protest nemal organizátora, a prišli tam aj chuligáni, čo robili neporiadok. „Bola tam však drvivá väčšina slušných ľudí, ktorí boli pre titulky bulváru ‘nezaujímaví’ na fotenie. Atmosféra protestu však bola celkovo obrazom vybičovaných emócií v spoločnosti, za ktoré je zodpovedná Matovičova arogantná, chaotická a neschopná vláda,“ uviedol Uhrík.
„Je naozaj úbohé, že v čase, keď u nás alarmujúco narastá počet nakazených koronavírusom, je vyhlásený núdzový stav a zákaz zhromažďovania sa, sa nájdu ľudia, ktorí nič z toho nerešpektujú,“ vyjadril sa protestu minister vnútra Roman Mikulec. Demonštrácia, ktorá podľa neho nemá skutočný obsah a jej jedinou úlohou je provokácia, je zúfalým pokusom ultras a radikálnej pravice upútať na seba pozornosť.
Mikulec doplnil, že nikto z demonštrujúcich nereagoval na výzvy polície, aby sa rozišli vzhľadom na vyhlásený núdzový stav a zákaz zhromažďovania sa, ktorý platí na Slovensku. Poďakoval zároveň policajtom za ich „fantastickú prácu“. „Nie, nenecháme sa vyprovokovať. Nepristúpime na ich primitívnu hru, keďže ich jediným cieľom je vyvolať roztržku a pobiť sa,“ vyhlásil minister.