Slovinský predseda vlády Janez Janša podporil Maďarsko a Poľsko v ich spore so zvyškom Európskej únie, keď v liste zaslanom predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi odsúdil mechanizmus podmieňujúci vyplácanie finančných prostriedkov z rozpočtu EÚ s dodržiavaním zásad právneho štátu.
Zástupcovia Maďarska a Poľska na zasadnutí veľvyslancov členských krajín pri EÚ zablokovali prijatie sedemročného rozpočtu EÚ na roky 2021 – 2027, s ktorým priamo súvisí aj ozdravný plán po koronakríze v hodnote 750 miliárd eur.
Dôvodom postoja oboch krajín je odmietnutie uvedeného mechanizmu kondicionality. „Len nezávislý súdny orgán môže povedať, čo je právny štát, nie politická väčšina,“ napísal Janša v liste zaslanom predsedovi Európskej rady.
Michel bude predsedať mimoriadnemu videoamitu EÚ, ktorého hlavnou témou mal byť spoločný postup európskych krajín proti pandémii koronavírusu. Samit sa však podľa všetkého premení na intenzívne úsilie nájsť východisko z politickej krízy, ktorá pri zablokovanom eurorozpočte ohrozuje spustenie mnohých operačných programov EÚ a odklad plánu na oživenie a odolnosť Európy.
Slovinský veľvyslanec pri EÚ však počas hlasovania v Bruseli nepodporil pozície Maďarska a Poľska a nezablokoval prijatie dlhodobého rozpočtu a ozdravného plánu. Rovnako sa zachovali aj delegácie Českej republiky a Slovenska, ktoré spolu s Maďarskom a Poľskom tvoria Vyšehradskú štvorku (V4).
Slovinský premiér Janez Janša, blízky priateľ šéfa maďarskej vlády Viktora Orbána, v štvorstranovom liste pre Charlesa Michela odsúdil dvojaký meter, ktorý chcú inštitúcie EÚ použiť prostredníctvom mechanizmu podmienenosti čerpania eurofondov s dodržiavaním zásad právneho štátu.