Zákaz vychádzania bude spojený s jednorazovým celoslovenským testovaním. Na mimoriadnom rokovaní to schválil vládny kabinet všetkými hlasmi svojich členov okrem vicepremiérky Veroniky Remišovej. Predseda vlády Igor Matovič oznámil, že skríning by mal byť základom pre ďalšie cielené testovanie v jednotlivých okresoch.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval, že celoslovenský skríning sa bude realizovať od 18. januára a skončí sa 26. januára. Testovanie nebude povinné, Krajčí však povedal, že vláda chce poprosiť obyvateľov SR o pretestovanie.
„Môžu využiť rôzne možnosti, kde sa otestovať buď antigénovými, alebo PCR testami. Prosíme o pomoc samosprávy, ktorým finančne i materiálne pomôžeme, dodáme testy, aby zabezpečili možnosť svojim obyvateľom sa dať otestovať,“ dodal Krajčí. Ubezpečil, že testov je dostatok.
Rovnako informoval, že vláda predĺžila zákaz vychádzania do 7. februára. Po celoplošnom skríningu bude od 27. januára podmienkou cesty do práce, ktorá nemôže byť vykonávaná z domu, negatívny PCR alebo antigénový test. Rovnako bude podmienkou negatívneho testu platiť aj pre pobyt v prírode, nebude sa však týkať mládeže do 15 rokov a seniorov nad 65 rokov.
Krajčí takisto avizoval, že po celoplošnom skríningu by sa Slovensko malo rozdeliť podľa výsledkov na 37 horších a 36 lepších okresov – v horších sa bude plošný skríning opakovať a v období medzi 3. a 7. februárom bude potrebné sa opäť preukázať negatívnym testom. „Tie okresy, ktoré na tom budú lepšie, sa od 3. februára vrátia akoby do stavu, ktorý je v súčasnosti,“ dodal.
Zároveň však minister povedal, že testovanie v kombinácii s ďalším pozitívnym efektom zákazu vychádzania upraví epidemiologické podmienky tak, že od 1. februára už bude možné uvoľňovať opatrenia vrátane otvárania škôl.
Výnimku z testovania budú mať ľudia, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 a budú mať potvrdenie nie staršie ako 90 dní. Testovať sa nebudú musieť ani ľudia, ktorí absolvovali dve dávky očkovania a po poslednej dávke počkali ešte 14 dní na celkovú imunitu. Rovnakú výnimku majú mať ťažko zdravotne postihnutí, povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.
Odberové miesta budú podľa jeho slov za každý vykonaný test dostávať päť eur. Ak vyrieši technický problém z hľadiska štátnej pomoci, garantuje, že zamestnávateľ dostane testy zadarmo a preplatené náklady na jeden test vo výške 3 až 3,50 eura.
„Vidím svetlo na konci tunela, keď budeme postupovať takýmto spôsobom, tak na Veľkú noc budeme môcť prežiť s blízkymi tak, ako sme to už rok nezažili,“ tvrdí minister Krajniak.
Na rozhodnutie vlády pre portál napalete.sk reagoval predseda Slovenského hnutia obrody (SHO) Róbert Švec. “Uvedomuje si vláda, že čím viac ľudí prinúti k tomu, aby sa podrobili testovaniu na koronavírus s pochybnými testami, ktorými, slovami Matoviča, by nenechal testovať ani psa, tým viac pozitívnych výsledkov bude?
Uvedomuje si, že ak by sa dnes takýmto agresívnym a navyše protiprávnym testovaním zisťoval stav Slovákov na prítomnosť vírusu chrípky, tak by bolo denne pravdepodobne niekoľko desiatok tisíc nových pozitívnych prípadov?” pýta sa Švec.
“Nikto nás nemôže nútiť na základe pochybnej vyhlášky hlavného hygienika dať sa testovať, a nikto vrátane policajtov nemá právo od nás pýtať akýkoľvek test. Pretože je to informácia o našom zdravotnom stave a tá bez nášho súhlasu nemôže byť verejne dostupná.
Takže podmieňovať cestu do práce alebo do prírody tým, že sa musíte niekomu preukázať negatívnym testom, je mentálny aj právny nezmysel. Policajti si od nás na ulici môžu pýtať maximálne občiansky preukaz,” vyjadril presvedčenie šéf SHO.
Konštatoval, že rozhodnutie, či budú podľa neho protiprávne kroky rešpektovať alebo nie,je v rukách každého z nás. “V každom prípade, my v SHO sme sa už rozhodli: opäť budeme bojkotovať nezmyselné a protiprávne celoplošné testovanie občanov Slovenskej republiky,” uzavrel svoje stanovisko Švec.