V dôsledku opatrení proti pandémii rastie počet nezamestnaných, a tým aj množstvo domácností, ktoré sa ocitli na hranici chudoby. Situácia niektorých z nich sa zhoršila natoľko, že prestali platiť účty za energie. Za posledné štyri roky sa počet neplatičov takmer zdvojnásobil a v zimných mesiacoch zostali bez tepla.
V rámci Európskej únie sme sa tak, podľa Eurostatu, zaradili medzi najhorších. „Mnohí ľudia si nemôžu dovoliť platiť faktúry za elektrinu. Je to takmer 8 percent domácností, čo je približne 400-tisíc ľudí,“ konštatovala ekonomická analytička Lenka Buchláková.
Opatrenia tak ešte viac podlomili kolená ľuďom na hranici chudoby. Mnohí prišli o zamestnanie a nie je ľahké nájsť dokonca aj lokálne brigády. Odkázaní sú tak na pomoc svojich blízkych.
Na Slovensku je hranica chudoby určená na 373 eur v hrubom na jedného člena domácnosti. Najväčšiu časť z toho pohltia práve náklady na bývanie. Strata zamestnania, prípadne neschopnosť podnikať tak rozširujú zástup ľudí bez príjmov.
„Radia sa do úrovne materiálnej deprivácie a nemôžu si dovoliť kúpiť ani práčku, televízor či mobil,“ povedala Lenka Buchláková. Napriek tomu, že stále viac ľudí sa dostáva do finančných problémov, odpojenie od plynu alebo elektriny je až posledné štádium.
Dôležité je s poskytovateľmi energií komunikovať. „Každú takúto situáciu musíme skonzultovať individuálne a nájsť optimálne riešenie,“ reagovala hovorkyňa západoslovenských elektrární Michaela Dobošová.