Viac ako dve desiatky mimovládnych organizácii žiadajú, aby pri uvoľňovaní opatrení mali mať školy jednoznačnú prednosť a prípadné ich ďalšie uzavretie bola len posledná možnosť. Otvorenú výzvu s názvom Dajme prednosť školám adresovali prezidentke SR Zuzane Čaputovej, premiérovi Igorovi Matovičovi, predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi a ministrovi školstva Branislavovi Gröhlingovi.
Organizácie žiadajú, aby bola prezenčná výučba na základných a stredných školách chránená podobne ako nemocnice či kritická infraštruktúra. Prísne opatrenia musia podľa nich slúžiť na to, aby sa pomohlo zdravotníctvu a deti mohli chodiť do školy. Zároveň je podľa nich nevyhnutné, aby spôsob otvárania škôl neprehlboval diskrimináciu.
„Prezenčná výučba na stredných školách na Slovensku je prerušená od 12. októbra 2020, na 2. stupni základných škôl od 26. októbra 2020. Je to extrémne dlhý čas v porovnaní s krajinami západnej Európy. Rovnako dlho je prerušená aj výučba na základných umeleckých školách, jazykových školách či v centrách voľného času,“ upozorňujú organizácie vo výzve.
Informácie o školách sa, ako tvrdia, neustále menia, väčšina študentov nepozná termín návratu k prezenčnej výučbe a podľa COVID automatu sa s uvoľňovaním iných opatrení môže stať, že sa situácia opäť zhorší a najmä staršie deti sa do škôl nevrátia do konca školského roka.
„Skúsenosti z európskych krajín pritom ukazujú, ako vyzerá situácia, keď je vzdelávanie i počas pandémie prioritou,“ upozorňujú mimovládky. Dosahy dlhotrvajúcich opatrení na deti a mladých ľudí vnímajú ako závažné.
Školy sa podľa nich zatvorili ľahko a dodnes sa nevie, koľko žiakov a v akej kvalite má prístup k vzdelávaniu. „Školy však nie sú len vzdelávacie inštitúcie, ale aj miesto socializácie. Terajšia dlhodobá sociálna izolácia detí a mladých ľudí spôsobuje zhoršenie ich duševného a telesného zdravia, čo sa už odráža v náraste dopytu po krízovom poradenstve,“ varujú vo výzve.
Podpísali sa pod ňu iniciatíva Dajme deťom hlas, Združenie základných škôl Slovenska, Asociácia základných umeleckých škôl Slovenskej republiky, Nadácia pre deti Slovenska, Liga za duševné zdravie, Študentská rada vysokých škôl, Rada mládeže Slovenska, Aliancia stredoškolákov a ďalšie.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa obsahom výzvy Dajme prednosť školám stotožňuje. Pre médiá to uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec. Čaputová sa podľa jeho slov viackrát verejne vyjadrila, že v prípade uvoľňovania opatrení má byť návrat detí do škôl na prvom mieste.
Niekdajší ministri školstva Martin Fronc a Dušan Čaplovič spoločnom vyhlásení vyzývajú šéfa rezortu školstva Branislava Gröhlinga, aby bol rozhodnejší pri presadzovaní otvorenia škôl a aby argumentačne presvedčil politikov, ktorí školstvu nerozumejú a podpisujú sa pod smutnú budúcnosť mladej generácie.
Zaužívanú formu prezenčného vzdelávania na školách podľa nich nemôže nahradiť pretrvávajúce dištančné vzdelávanie. ”Otváranie škôl by mohlo prebiehať postupne; najprv v predškolských zariadeniach a na prvom stupni základných škôl, potom na ich druhom stupni, následne na stredných školách, prednostne v maturitných ročníkoch.
Bývalí ministri školstva považujú dlhodobú absenciu klasickej školskej výuky u detí za hazard vo vzťahu k ich budúcnosti. Ako tvrdia, omeškáva sa ich vedomostný a sociálny rozvoj, ako aj rozvoj ich komunikatívnych schopností.