Ak sa vás zmocnila únava, trpíte depresiami alebo máte oslabenú imunitu, môže za tým byť nedostatok vitamínu B12. Tento vitamín, nazývaný aj kobalamín, je nevyhnutný pre tvorbu červených krviniek a správnu funkciu nervového systému, ale aj pre látkovú premenu bielkovín a tukov.
Kobalamín je nenahraditeľný aj pre množenie všetkých našich buniek a ich rast. Jeho dostatok nás dokáže ochrániť pred takými ochoreniami, ako je skleróza multiplex alebo Alzheimerova choroba. Náš organizmus ho získava najmä z červeného mäsa, vnútorností a rýb.
Obsahuje ho však aj droždie, kyslá kapusta, mliečne výrobky, vajcia a dokonca i pivo. Malé množstvo tohto vitamínu sa nachádza aj v niektorých rastlinách. Napríklad špenát však obsahuje také zanedbateľné množstvo kobanmínu, že by sme ho museli každý deň zjesť minimálne 20 šálok,aby sme pokryli potreby nášho organizmu.
Ako jediný vitamín obsahuje kobalt. Okrem toho je unikátny tým, že si ho organizmus dokáže ukladať. V pečeni a svaloch vydržia jeho zásoby až tri roky, jeho nedostatok sa preto nemusí prejaviť hneď. Niekedy sa prvé zdravotné problémy objavia po piatich či dokonca až desiatich rokoch.
Naše telo pritom potrebuje iba dva-tri mikrogramy kobalamínu denne. Preto jeho nedostatok zvyčajne nespočíva v malom príjme, ale v problémoch s jeho absorpciou. Negatívne na ňu vplývajú napríklad rôzne lieky alebo znížené množstvo žalúdočnej šťavy.
Pri nedostatku vitamínu B12 sa zvyčajne objavia zmeny nálady, pocity úzkosti, poruchy pamäti, oslabená imunita, anémia alebo rôzne kožné problémy. Zriedkavé nie sú ani poruchy rovnováhy alebo zlá koordinácia svalov. Pri jeho dlhotrvajúcom deficite hrozí degenerácia kostnej drene alebo životunebezpečná perniciózna, teda zhubná anémia.
Mimoriadne ohrození sú najmä starší ľudia. Z nedostatku kobalamínu však u nich nemožno viniť nesprávne zloženie stravy. V staršom veku telo vytvára menej kyseliny chlorovodíkovej, potrebnej pre vstrebávanie vitamínu B12.
Preto seniori nedokážu využiť z potravy dostatočné množstvo tejto látky. Okrem toho sa mnohé príznaky ako strata rovnováhy, zmeny nálady či pocity mravčenia v končatinách považujú za bežné pre starnúci organizmus a často sa prehliadajú.