Zatiaľ čo v čase pred pandémiou ochorenia COVID-19 psie útulky v Česku praskali vo švíkoch, dnes je problémom osvojiť si psíka. Útulky sú takmer prázdne a zostávajú v nich len staršie a problémové jedince.
„Normálne tu mávame asi tak tridsať psíkov, ale teraz tu zostali posledné tri. Volajú ľudia zo širokého okolia, napríklad až zo Sokolova alebo z Náchoda a sú ochotní prísť. A nie je to len u nás, podobne to vyzerá aj inde,“ hovorí majiteľka psieho útulku v Komořanoch Ladislava Kladivová.
Jej slová potvrdzuje aj Eva Šteklová z nadačného fondu Pes v núdzi. “České útulky sú takmer prázdne. Je záujem najmä o šteňatá. Zostávajú predovšetkým starší alebo chorí psíkovia, či tí problémoví, ktorých nikto nechce, čo je pochopiteľné,“ hovorí.
Ľudia, ktorí sú počas pandémie doma, chcú nielen viac pomáhať, ale zároveň je aj im samotným smutno, a tak túžia po spoločnosti. Rovnako sa objavujú tí, ktorým pred rokmi umrel pes a mysleli, že nového už nebudú kupovať. Ale nakoniec, aby sa necítili osamelí, spojili príjemné s užitočným.
Odborníci sa však obávajú, čo sa stane, keď sa situácia vráti do normálnych koľají. „Dúfame, že nenastane situácia, že sa budú zvieratá húfne vracať späť. Ale buďme realisti, osobne rátam s tým, že možno tak desať percent psov vrátia ľudia späť,“ pripúšťa Eva Šteklová.
„Nie je nič horšie pre psíka, keď napríklad rok prežije v novej rodine, zvykne si na ňu a zrazu sa musí vrátiť s tým, že ľudia nemajú čas, alebo sa u nich zmenia pomery. Pes to, samozrejme, nechápe a je to pre neho obrovská psychická záťaž,“ upozorňuje s tým, že by si to každý mal trikrát rozmyslieť predtým, ako taký zodpovedný krok urobí.
Podobný trend zvýšeného záujmu o adopciu psov zaznamenli aj v iných krajinách. Vo Veľkej Británii je tento záujem zhruba dvojnásobný oproti minulému roku. Podľa Kennel Clubu, britského združenia zasväteného psom, ľudia najviac žiadajú tri rasy: labradorov, kokršpanielov a zlatých retríverov.
„Adoptovaný bol veľký počet psov, pre ktoré sme skôr nemohli nájsť domov,“ hovorí Steve Craddock, ktorý vedie útulok v Battersea. Od vyhlásenia karantény v tejto časti Londýna bolo uzavretých päť útulkov.
Ľudia však ďalej žiadajú o adopcie prostredníctvom internetu. „Zároveň neregistrujeme násrat počtu opustených zvierat čo, je povzbudivé,“ neskrýva radosť Craddock a dodáva, že Británia je krajina, ktorá zvieratá zbožňuje.
„Je dokázané, že psy majú blahodarný vplyv na ľudské zdravie, je to vhodný spôsob, ako si napríklad znížiť krvný tlak. Zviera vnáša do domácnosti pokoj a vedie ľudí k tomu, aby sa na niečo sústredili, osobitne v týchto tažkých chvíľach. Platí to najmä o ľuďoch žijúcích osamelo,“ vraví Craddock. Rekordný nápor zažívajú aj britské obchody s krmivom a potrebami pre zvieratá.