Prezidentka Zuzana Čaputová považuje v aktuálnej politickej situácii za potrebné, aby výsledok rokovaní koaličných strán na zažehnanie vládnej krízy prišiel čo najskôr. Vyhlásila to na tlačovej konferencii po návšteve očkovacieho centra v Banskej Bystrici.
Hlava štátu odmietla špekulovať o tom, akým výsledkom by sa mohli skončiť rokovania súčasnej štvorkoalície o rekonštrukcii vlády. Hľadanie východiska je podľa nej aktuálne krehkou záležitosťou, ktorá sa musí vyriešiť nájdením vzájomného porozumenia koaličných partnerov, a ktorá bude schopná vydržať aj z dlhodobého hľadiska.
Čaputová uviedla, že je pripravená komunikovať o vzniku vlády na pôdoryse koalície, ktorá minulý rok vzišla z volieb do Národnej rady SR. Menovanie úradníckej vlády považuje za krajné riešenie, ale jej kreovanie nevylúčila.
„Je to jedna z teoretických možností. Predstavte si, že v tej chvíli preberám plnú zodpovednosť za ľudí, ktorých by som vybrala. Úradnícka vláda má vždy dočasný mandát a to znamená, že musíte získať zodpovedných a kvalitných ľudí na veľmi krátkodobé pôsobenie do veľmi zodpovednej pozície,“ povedala prezidentka. Jej logickou preferenciou je preto diskutovať o novej vláde s tými reprezentantmi, ktorí získali mandát vo voľbách.
Advokát Ján Čarnogurský ml. pritom pred pár dňami uviedol, že váhanie Igora Matoviča s demisiou môže súvisieť práve s tým, že sa zrejme oprávnene obáva, že by prezidentka nevymenovala ním určenú osobu za premiéra a že v pozadí sa už možno chystá úradnícka vláda.
„Pravdepodobne pani prezidentka ani neplánuje poveriť zostavením novej vlády niekoho z OĽaNO, ale nejakú osobu blízku k jej progresívnemu svetonázoru a blízku americkej pani veľvyslankyni.
Prečo by sa inak pani prezidentka nedávno približne v rovnakom čase stretávala s pánom Kiskom, predsedom strany Za ľudí, pani Kolíkovou, nominantkou rovnakej strany a pani veľvyslankyňou USA Brinkovou?
Ak teda pán premiér podá demisiu, nová prezidentkou poverená predsedníčka vlády, napríklad Mária Kolíková, si vymenuje svoj kabinet, ktorý má získať dôveru parlamentu do 30 dní od vymenovania.
Ak však parlament vláde dôveru nevysloví, neprekáža to. Ústava predpokladá, že v takom prípade bude nová vláda naďalej vládnuť aj bez dôvery parlamentu až do vymenovania ďalšieho predsedu vlády prezidentkou.
A to môže pani prezidentka natiahnuť aj na tri roky, do konca tohto volebného obdobia,“ naznačil možný scenár. Ak demisiu nepodá, súčasný premiér si bude môcť vymenovať vládu akú on chce a nahradiť odídených ministrov novými, jemu blízkymi. Pani prezidentka a ani pani veľvyslankyňa s tým nič nenarobia.
Ak by aj pán Matovič nemal vládnu väčšinu v parlamente pri každom novom zákone, môže ju vytvárať pri každom hlasovaní aj s pomocou nezaradených poslancov. Taká vláda môže pokojne dovládnuť do konca volebného obdobia. História ukázala, že sa to dá. Pre Slovensko nie je dobrá ani jedna z uvedených možností,“ uviedol na margo možného vývoja udalostí Čarnogurský ml.