Rusko vyzýva Spojené štáty, aby sa „pre svoje vlastné dobro“ držali ďalej od Krymského polostrova a ruského pobrežia Čierneho mora. Vyhlásil to námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov.
Do Čierneho mora by mali v najbližších dňoch vplávať dve americké vojnové lode. Washington ich tam presúva v čase, keď sa ruské sily vo väčšom počte sústreďujú v blízkosti východnej hranice Ukrajiny a na Krymskom polostrove, ktorý sa v roku 2014 opätovne pripojil k Rusku.
Moskva v súvislosti s tým deklarovala, že svoje ozbrojené sily po vlastnom území presúva, ako uzná za vhodné. Riabkov vyslanie dvoch amerických vojnových lodí do Čierneho mora označil za provokáciu.
Agentúra Reuters v tejto súvislosti citovala Pentagón, ktorý odmietol diskutovať o nasadení svojich lodí v tomto regióne – uviedol len to, že americká armáda vysiela svoje plavidlá do tohto regiónu bežne.
Oficiálna predstaviteľka ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová vyhlásila, že ukrajinské médiá vyvolávajú hystériu o mýtickej ruskej hrozbe, kým Kyjev a NATO zvyšujú vojenskú prítomnosť v Čiernom mori a pri ruských hraniciach.
„Americké vojnové lode v blízkosti našich brehov nemajú čo robiť,“ vyhlásil Riabkov. Poznamenal, že manévre americkej flotily tisíce kilometrov od miest ich dislokácie „sú vždy nástrojom geopolitiky“.
„USA sa zjavne cítia ako vládca morí, ako dediči Veľkej Británie z inej epochy,“ vyhlásil Riabkov. Podľa jeho slov by USA mali pochopiť, že podobné incidenty sprevádzajú „veľmi vysoké riziká“.
To, že Washington aktívne podporuje militaristické nálady Kyjeva a dodáva mu zbrane, núti Rusko uskutočňovať kroky na zaistenie svojej vlastnej bezpečnosti i bezpečnosti svojich občanov. Riabkov zdôraznil, že zodpovednosť za eskaláciu na Ukrajine „bude v plnom rozsahu niesť Kyjev a jeho západní kurátori“.
„USA a NATO podporujú militaristické nálady Kyjeva, sami sa zaoberajú provokačnými krokmi namierenými proti nám, a to v bezprostrednej blízkosti našich hraníc,“ skonštatoval Riabkov.
Šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrej Jermak nedávno dokonca vyhlásil, že Spojené štáty by mali na ukrajinskom území rozmiestniť raketové komplexy Patriot. Podľa neho je tento krok dôležitý aj pre Západ.
Rusko podľa Riabkova „trvá na tom, aby sa členské štáty NATO, demagogicky diskutujúce o ochrane nezávislosti, suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny, radšej starali o to, ako skrotiť vojnové ambície Kyjeva a ako dosiahnuť, aby sa plnil balík minských dohôd, ktorý naši susedia absolútne demonštratívne ignorujú“.