Niekdajší spoluorganizátor a tribún protestov Za slušné Slovensko a súčasný poslanec NR SR Juraj Šeliga na sociálnej sieti oznámil, že nie je spokojný s intenzitou policajného zásahu proti demonštrantom na nedávnom občianskom proteste na bratislavskom Hodžovom námestí proti pandemickým opatreniam a covid pasom.
Šeliga preto požiadal predsedu parlamentného brannobezpečnostného výboru Juraja Krúpu o predvolanie policajného prezidenta Petra Kovaříka na zasadnutie výboru. Chce od Kovaříka vysvetlenie zásahu polície a vysvetlenie slov o tom, že na takéto demonštrácie si majú ľudia zvykať.
„NR SR v zmysle zákona o Policajnom zbore kontroluje činnosť Policajného zboru, preto očakávam, že policajný prezident poskytne zrozumiteľné a jasné vysvetlenie. Argument, že polícia nevedela, kto sú turisti a kto nie, sme už počuli,“ povedal Šeliga. Dodal, že na to, čo sa dialo v Bratislave minulý týždeň, si občania rešpektujúci zákony nechcú zvykať.
Šeliga doplnil, že ústavné právo zhromažďovať sa nie je bez limitov. Ústava SR hovorí, že je potrebné dbať na zachovanie verejného poriadku, zdravia a mravnosti. Podľa poslanca sú blokáda cestného uzla, vulgarizmy, verbálne útoky či nerešpektovanie pokynov polície a mesta zákonnými dôvodmi na rozpustenie protestného zhromaždenia.
Naopak, Peter Kovařík je presvedčený, že polícia pri protestoch v hlavnom meste svoju úlohu zvládla, stotožňuje sa tiež so svojimi podriadenými pri hodnotení priebehu a stratégie zásahu. Policajný prezident si je vedomý obmedzení, ktoré občanom i návštevníkom hlavného mesta spôsobil štrajk.
Tvrdí však, že demonštrácie sú v demokratickom svete bežným javom. „Preto je potrebné, aby si aj tí občania, ktorí nezdieľajú názor demonštrantov, zvykli na takýto prejav názorov, ktorý ich priamo obmedzuje na bežnom spôsobe života,“ povedal.
Od štvrtkového 29. 7. predpoludnia protestovali pred Prezidentským palácom v Bratislave stovky ľudí proti očkovaniu, pandemickým opatreniam, ale aj prezidentke SR Zuzane Čaputovej, členom vlády i parlamentu. Zablokovali aj komunikácie v okolí Hodžovho námestia, čím spôsobili rozsiahle kolóny a nútené zmeny vo verejnej doprave.
Polícia tvrdila, že na rozpustenie davu nemá zákonný dôvod, z ulíc vytlačila protestujúcich až večer. V piatok 30. 7. protest na Hodžovom námestí pokračoval, účasť však bola menšia. Pár desiatok ľudí sa pred sídlom hlavy štátu zišlo aj v sobotu, väčšia skupina zamierila k RTVS v Mlynskej doline.