Koncom septembra sa na podnet EÚ uskutoční medzinárodné fórum zamerané na presídľovanie možných utečencov z Afganistanu. Uviedol to týždenník Politico s odkazom na rozhovor s eurokomisárkou pre vnútorné záležitosti Ylvou Johanssonovou.
Malo by ísť o jednodňové podujatie, ktoré sa zameria na členské krajiny EÚ, pričom na rokovania budú pozvaní aj zástupcovia Kanady, USA a Spojeného kráľovstva. Na otázku, či pôjde o záväzky členských krajín prijať na svoje územie konkrétny počet utečencov, komisárka odpovedala, že pôjde o dobrovoľné záväzky.
Zároveň však vyjadrila očakávanie, že členské krajiny sa do tohto procesu výraznejšie zapoja. Komisárka v rozhovore uviedla, že je „hrdá“ na skutočnosť, že od prebratia moci Talibanom krajiny EÚ evakuovali a presídlili viac ako 10.000 Afgancov.
Zároveň potvrdila, že v rámci eurobloku existujú názorové rozdiely ohľadom schémy presídľovania afganských utečencov. Uviedla však, že ministri vnútra EÚ na nedávnom zasadnutí v Bruseli dospeli k väčšiemu konsenzu, než je v otázkach migrácie obvyklé.
Podľa jej slov sa členské krajiny únie aj v nasledujúcich dňoch a týždňoch sústredia na evakuáciu Afgancov, ktorí sa cítia ohrození Talibanom. Opätovné otvorenie letiska v Kábule pre medzinárodné lety tomu pomôže, píše Politico.
Rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz vyhlásil, že Afganci by nemali prichádzať do Európy a mali by ich prijímať krajiny susediace s Afganistanom, pripomína týždenník. Johanssonová podľa svojich slov takého vyhlásenia vníma ako popieranie konceptu európskej solidarity. Dodala však, že strednodobou prioritou EÚ je riešenie problému „pri jeho zdroji“ a odvrátenie možného toku utečencov.
Komisárka dodala, že EÚ za týmto účelom už zoštvornásobila humanitárnu pomoc pre Afgancov a prispeli aj jednotlivé členské štáty. Únia podľa Johanssonovej takisto vyjadrila presvedčenie, že bude možné vyvinúť potrebný tlak na Taliban, aby rešpektoval aspoň základné humanitárne hodnoty.
„Nie je ľahké rokovať s Pakistanom a Iránom, ale existujú spôsoby, ako priamo podporovať migrantov a utečencov. Najdôležitejšie je pracovať s organizáciami OSN a využívať tento kanál na finančnú pomoc,“ opísala situáciu.
Týždenník Politico pripomenul, že krajiny EÚ sa na neformálnom stretnutí ministrov zahraničných vecí v zásade dohodli, že za určitých podmienok budú aj naďalej poskytovať pomoc pre Afganistan.
Krajiny EÚ nechcú byť vnímané ako podporovatelia Talibanu, avšak Afganistan je závislý od poskytovania zahraničnej pomoci a sú potrebné veľké finančné prostriedky na uživenie miliónov ľudí v tejto krajine. Akékoľvek zhoršenie situácie môže viesť k ďalším migračným vlnám, čomu chce podľa vyjadrení svojich najvyšších predstaviteľov Brusel predísť.