Venezuelská vláda a tamojšia opozícia oznámili, že dosiahli dve „predbežné dohody“ o území Esequibo a obnovení prístupu k venezuelským aktívam v zahraničí. Predstavitelia vlády a opozície v Mexiku uzavreli štvrté a posledné kolo rokovaní, ktoré sprostredkovalo Nórsko. Šéf delegácie venezuelskej vlády Jorge Rodríguez oznámil, že obe strany dospeli k dvom predbežným dohodám.
Delegácie sa dohodli na „ratifikácii a obrane zvrchovanosti Venezuely nad územím Guayana Esequiba“. Venezuela si na toto územie, ktoré je pod správou Guyany, robí nároky už viac ako sto rokov. Druhá dohoda, o ktorej informoval Rodríguez, sa týka ochrany venezuelského hospodárstva a venuje pozornosť sociálnej situácii obyvateľstva.
Obe strany sa podľa jeho slov tiež dohodli na potrebe zachrániť zahraničné aktíva patriace Venezuele, ktoré sú potrebné na obnovu krajiny po pandémii. Prvým bodom nasledujúcich rokovaní má byť venezuelské súdnictvo a rešpektovanie ústavných inštitúcií.
Venezuelská vláda počas rokovaní takisto žiadala uvoľnenie sankcií, ktoré proti jej krajine zaviedli USA. Venezuelský prezident Nicolás Maduro zvíťazil vo voľbách v roku 2018, politická opozícia a USA ich však označili za podvodné.
Predseda Národného zhromaždenia Juan Guaidó sa v januári 2019 sám vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely a následne ho uznalo približne šesť desiatok krajín sveta, pričom išlo predovšetkým o štáty Západu a ich satelity, respektíve štáty, na ktoré má Západ ekonomický a politický vplyv.
Mexická vláda však Guaidóa ako lídra Venezuely neuznala a spoločne s Uruguajom navrhla začatie rokovaní medzi Madurom a opozíciou. Vláda bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa uvalila na Venezuelu a jej štátnu ropnú spoločnosť PDVSA prísne sankcie v neúspešnej snahe zosadiť Madura.