Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) a poľským premiérom Mateuszom Morawieckim vyhlásila, že na rozhodnutie poľského Ústavného súdu, ktorý neuznal nadradenosť legislatívy EÚ nad národným právom, EK rázne odpovie a “nedovolí aby boli ohrozené spoločné hodnoty EÚ”.
„Poľské rozhodnutie spochybňuje základy EÚ. Je to priama výzva pre jednotu európskeho právneho poriadku, ktorý poskytuje rovnaké práva, právnu istotu, vzájomnú dôveru medzi členskými štátmi, a teda spoločné politiky. Ide o prvý prípad, keď súd členského štátu zistil, že zmluvy EÚ sú nezlučiteľné s národnou ústavou,“ povedala Leyenová.
Podľa jej slov to bude mať vážne dôsledky pre poľský ľud, lebo verdikt súdu má priamy vplyv na ochranu súdnictva, narúša ochranu nezávislosti súdov a tým pádom majú Poliaci menšiu ochranu a sú ohrozené ich práva.
Leyenová pripomenula, že obavy únie o nezávislosť poľského súdnictva trvajú už dlhšie, lebo sa množili správy o rušení imunity sudcov a ich bezdôvodného prepúšťania z funkcie, čo ohrozuje nezávislosť justície. Dodala tiež, že to nie len pohľad EK ale aj Súdneho dvora EÚ, či Rady Európy a Európskeho súdu pre ľudské práva.
Von der Leyenová doplnila, že existujú tri možnosti ako môže EK riešiť vzniknutú situáciu: spustiť nové právne konanie EK voči Poľsku, spustiť nový mechanizmus podmienenosti čerpania eurofondov naviazaný na rešpektovanie zásad právneho štátu, alebo použiť postup podľa článku 7 Lisabonskej zmluvy, ktorý by mohol v konečnom dôsledku viesť k odňatiu poľského hlasovacieho práva v EÚ.
Morawiecki vo svojom vystúpení v pléne EP obhajoval postoj svojej vlády, keď pripomenul, že najvyšším poľským zákonom je ústava krajiny a tá stojí nad všetkými ostatnými zákonmi.
V liste, ktorý zverejnil deň pred svojim vypočúvaním v pléne EP, Morawiecki upozornil, že EÚ už čoskoro môže prestať byť federáciou slobodných štátov a premeniť sa na „centrálne riadený organizmus, ktorý riadi inštitúcie EÚ bez demokratickej kontroly európskych občanov“.