Hlavné slovo pri tvorbe protipandemických opatrení má minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, pričom predseda vlády Eduard Heger mu kryje chrbát. Premiér to uviedol v medializovanom vyhlásení.
„Ak si myslíte, že sa pandémii nevenujem, ste na veľkom omyle,“ tvrdí premiér. Riadenie pandémie pod seba vziať nechce, pretože minister zdravotníctva má okolo seba odborný aparát a celý rezort.
„Môžete vidieť, že mám pandémiu pod patronátom. Máme však aj iné ministerstvá a iné reformy, ktorým sa treba venovať a asi nechceme, aby sa premiér venoval iba jednej veci,“ vyhlásil šéf vládneho kabinetu.
Hovorí, že hneď po svojom nástupe vytvoril schému krízového riadenia, akýsi permanentný krízový štáb. Je tam napríklad zahrnuté ministerstvo vnútra, spravodlivosti, hospodárstva, zdravotníctva či človek z úradu vlády.
Taktiež tam sú rôzne úrovne z hľadiska komunikácie a krízového riadenia. Všetko to zastrešuje rezort vnútra. „Štát má sekcie krízového riadenia, len možno o nich ľudia nevedia. Tieto prvky fungujú a komunikujú,“ pokračoval predseda vlády.
„Najdôležitejší hráč“ v celej schéme je podľa Hegera minister Lengvarský, ktorý spolupracuje s ostatnými rezortmi. Zákony, ktoré sa ocitli na rokovaní vlády, napríklad zákon o hospodárskej mobilizácii, predkladal minister hospodárstva Richard Sulík, ale „s výrazným príspevkom“ rezortu zdravotníctva. Pandemický zákon zasa vznikal v spolupráci rezortov zdravotníctva a spravodlivosti.