Ruský prezident Vladimír Putin vyhlásil špeciálnu vojenskú operáciu na území Ukrajiny. Jej primárnym cieľom je podľa neho chrániť ľudí v oblasti Donbasu, ktorí sú už osem rokov vystavení zneužívaniu a genocíde zo strany kyjevského režimu. Ten od roku 2014 zavraždil viac ako 15-tisíc vlastných občanov.
Putin zdôraznil, že Ruská federácia neplánuje okupáciu Ukrajiny, bude sa však snažiť o jej demilitarizáciu a denacifikáciu. Prezident tiež vyzval ukrajinských vojakov, aby neplnili rozkazy svojich veliteľov, okamžite zložili zbrane a odišli domov.
Zároveň zdôraznil, že všetci príslušníci ukrajinskej armády, ktorí splnia túto požiadavku, budú môcť slobodne opustiť bojovú zónu a vrátiť sa domov k svojim rodinám. Ruské ministerstvo obrany zdôraznilo, že ozbrojené sily neútočia na mestá Ukrajiny a civilné obyvateľstvo.
Podľa rezortu sú veľmi presnými zásahmi vyraďované z prevádzky vojenská infraštruktúra, objekty protivzdušnej obrany, vojenské letiská a letectvo Ozbrojených síl Ukrajiny. Slovo „okupácia“ nie je náležité vo vzťahu k špeciálnej vojenskej operácii na demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny, povedal novinárom hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.
„Nikto nehovorí o okupácii. Hovoril som o úlohách, ktoré sformuloval vrchný veliteľ armády, prezident krajiny. Zvyšok je už voľba ukrajinského ľudu,“ odpovedal Peskov na otázku o budúcnosti Ukrajiny. Dodal, že trvanie ruskej operácie na Ukrajine bude závisieť od jej účinnosti.
Cieľom Ruska vo vojenskej operácii na Ukrajine je úplne neutralizovať vojenský potenciál Kyjeva, uviedol. „Ten v poslednom čase vďaka dodávkam zbraní z NATO značne vzrástol,“ dodal Peskov, odpovedajúc na otázku novinárov, či demilitarizácia Ukrajiny znamená likvidáciu a zničenie jej armády.
“Špeciálna operácia na demilitarizáciu Ukrajiny je diktovaná národnými záujmami a obavami o budúcnosť, nijaké iné ciele sa tam nesledujú. Samozrejme, že situácia je veľmi znepokojujúca a je to, veľmi, veľmi náročná záležitosť, “ pokračoval hovorca.
Peskov sa vyjadril aj k možnosti rokovaní medzi Vladimirom Putinom a hlavou ukrajinského štátu Volodymyrom Zelenskym. „Prečo nie, ak je Ukrajina pripravená diskutovať o bezpečnostných obavách Moskvy,“ uviedol. Peskov pripomenul, že Putin už vytvoril svoju víziu toho, čo Rusko očakáva od Ukrajiny, aby „boli vyriešené koncepčné problémy červených čiar“.
„To sme sformulovali úplne jasne: ide o neutrálny status, zrieknutie sa zbraňových systémov… Len je otázne, či je na to vedenie Ukrajiny pripravené,“ dodal Peskov. Poukázal na to, že podľa prieskumov drvivá väčšina Rusov podporuje súčasnú špeciálnu vojenskú operáciu, rovnako ako uznanie nezávislosti DĽR a LĽR.