V noci neznámi páchatelia poškodili vojenský pamätník Slavín v Bratislave modrou a žltou farbou. Natreli schody, stĺpy pamätníka, ako aj priestor pred ním. Polícia začala trestné stíhanie za trestný čin poškodzovania cudzej veci. Bezprecedentný barbarský čin vyvolal pobúrenie občanov i verejných činiteľov.
“Poškodenie pamätníka, ktorý je aj pietnym miestom, je cez čiaru. Na sociálnej sieti to uviedol predseda Národnej rady SR Boris Kollár. Pripomenul, že Bratislavu oslobodzoval najmä Ukrajinský front, ktorý bol súčasťou Červenej armády, a všetky národnosti bojovali bok po boku proti nacizmu.
Poslanec Národnej rady SR Andrej Stančík za OĽaNO apeluje, aby sme za situáciu na Ukrajine nehanili mŕtvych. „Slavín je najväčšou pamiatkou padlým vojakom Červenej armády, medzi nimi mnohých Ukrajincov, ktorí zomreli pri oslobodzovaní Slovenska,“ uviedol Stančík.
Pomaľovanie pamätníka podľa neho vyvoláva pobúrenie a uškodí vlne solidarity s Ukrajincami. Exministerka vnútra Denisa Saková vyzvala nepodliehať vojnovej hystérii.
Poškodenie časti vojenského pamätníka podľa primátora hlavného mesta Matúša Valla nepomôže nikomu. Vo svojej reakcii uviedol, že je dosť príležitostí poskytnúť Ukrajincom podporu, nemusí sa však pritom zneuctiť pietne miesto a národná kultúrna pamiatka.
Poškodzovanie a zneuctenie pamätníkov či hrobov vojakov padlých na území Slovenska počas 2. svetovej vojny nie je hrdinstvom, ale trestným činom. V reakcii na poškodenie Slavína to na sociálnej sieti uviedol generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.
„Pripomíname, že v radoch Červenej armády bojovali Rusi, Ukrajinci, Bielorusi, Kazachovia a mnohí ďalší bok po boku proti fašizmu. Poškodzovaním pietneho miesta tak vandali zneuctili aj pamiatku mnohých statočných Ukrajincov, ktorí bojovali a padli za našu slobodu.”
Vo svojom stanovisku to uviedol vedúci mediálneho oddelenia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Braňo Ondruš. Rázne odsudzuje akékoľvek prejavy vandalizmu na pietnych miestach a pamätníkoch ľudí, ktorí bojovali za našu slobodu.
Na nebývalý vandalizmus a jeden z prejavov protiruského šovinizmu zereagovalo aj Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku. Upozorňuje, že prišlo k znesväteniu pietneho miesta.
Sme pobúrení týmto vandalským činom. Žiadame obnoviť pamätník v pôvodnej podobe v súlade s dohodou medzi vládou Ruskej federácie a vládou Slovenskej republiky o hroboch padlých vojakov a civilných obetí vojny z roku 1995.
Očakávame reakciu,“ uviedlo ruské veľvyslanectvo na sociálnej sieti. Dodalo, že na Slavíne je pochovaných 6845 vojakov a dôstojníkov Červenej armády, ktorí zomreli za oslobodenie Slovenska od fašizmu.
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR ruskému veľvyslanectvu odkázalo, aby “videlo realitu”. Rezort diplomacie dodal, že pomaľovanie Slavína vo farbách ukrajinskej štátnej vlajky je vyjadrením solidarity s ukrajinským ľudom a výzvou, aby Rusko skončilo vojnu.