Nové protiruské sankcie pre inváziu na Ukrajine EÚ „skôr či neskôr“ uvalí aj na ruskú ropu a plyn. Odznelo to z úst vrcholových predstaviteľov únie počas rozpravy s poslancami Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová europoslancom pripomenula, že okrem piateho balíka sankcií proti Rusku, ktorý sa týka zákazu dovozu ruského uhlia, prerušenia kontaktov s veľkými bankami či uzavretia európskych prístavov pre ruské lode, pripravuje EÚ aj sankcie proti dovozu ruskej ropy.
„Teraz sa musíme pozrieť na príjmy, ktoré Rusko získava z fosílnych palív. Sankcie EÚ sú relevantné, pretože ovplyvňujú Rusko silnejšie ako naše slová,“ uviedla počas prejavu v europarlamente.
Podľa jej slov už viac ako 40 štátov sveta prijalo sankcie proti Rusku, pričom únia očakáva, že iné krajiny tieto sankcie nebudú obchádzať. „Pre Čínu a zvyšok sveta je kľúčové zaujať stanovisko k tejto vojne. Ako člen Bezpečnostnej rady OSN má Čína povinnosť nezostať neutrálna,“ povedala von der Leyenová.
Zdôraznila tiež potrebu diverzifikovať zdroje energie. USA podľa nej dodávajú EÚ minimálne 15 miliónov kubických metrov skvapalneného bridlicového plynu, nahrádzajúce výpadky plynu z Ruska. Cieľom EÚ je však získať z neruských zdrojov najmenej 50 miliónov kubických metrov ročne, čo by nahradilo tretinu plynu z Ruska.
Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v pléne europarlamentu zdôraznil, že je dôležité, aby sa vojna skončila. Vzápätí však dodal, že Západ si neželá, aby sa skončila rozkúskovanou, Ruskom ovládanou Ukrajinou a preto jej bude poskytovať ešte viac zbraní na obranu, za čo zožal potlesk zákonodarcov.
„Dali sme Ukrajine viac ako jednu miliardu eur na obranu. No miliardu eur platíme Putinovi denne za energie, ktoré nám dodáva. To ukazuje, aké dôležité je znížiť našu závislosť,“ povedal šéf európskej diplomacie.