Od 21. apríla už nie je povinné prekrytie horných dýchacích ciest v exteriéroch ani vo väčšine interiérov. Respirátor je naďalej povinný pre personál i návštevníkov zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb, pacientov v čakárňach u lekára i zákazníkov lekární.
Zrušila sa aj povinná karanténa po kontakte s pozitívne testovanou osobou na COVID-19. Vyplýva to z nových vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva SR, pod ktorými je podpísaný hlavný hygienik SR Ján Mikas.
Prekrytie horných dýchacích ciest tak už nie je povinné v exteriéroch, teda ani na hromadných podujatiach organizovaných vonku a nie je povinné ani vo väčšine interiérov vrátane verejnej hromadnej dopravy, taxislužieb a hromadných podujatí. Mikas však upozornil, že “stále ide o jednoduchú a efektívnu cestu, ako znižovať riziko nákazy”.
„Je úplne v poriadku, ak sa aj pri pozitívnom vývoji epidemickej situácie rozhodnete naďalej chrániť a respirátor si nasadíte v situáciách, ktoré vyhodnotíte ako rizikové,” vyhlásil hlavný hygienik.
“Dlhých 757 dní sme čakali na okamih, keď z tváre zložíme rúška. Úrad verejného zdravotníctva zaviedol povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest 25. marca 2020,” píše v súvislosti s aktuálnym uvoľnením pandemických opatrení portál pluska.sk.
“Veľa Slovákov sa tohto dňa nevedelo dočkať. V jednom z bratislavských nákupných centier sa väčšina nakupujúcich prechádzala bez ochrany dýchacích ciest, čo bol po viac ako dvoch rokoch nezvyčajný pohľad. Mnohí však so zložením rúšok či respirátorov nesúhlasia a chcú ich nosiť naďalej dobrovoľne,” pokračuje portál.
Autor článku cituje viacerých ľudí s rúškami na tvárach, ktorých oslovil v nákupnom centre. Zhodli sa v tom, že si chcú ďalej chrániť svoje zdravie, preto v interiéroch či MHD budú mať naďalej prekryté horné dýchacie cesty. Takto sa vyjadrili oslovení ľudia vo veku 21 – 35 rokov, ale i dôchodca.
Portál pluska.sk v rámci článku zverejnil aj elektronickú anketu, v ktorej čitatelia odpovedali na otázku, či sa aj naďalej budú chrániť rúškom či respirátorom, aj keď to už nie je povinné. “Určite nie” odpovedalo 51 percent účastníkov ankety, 35 percent odpovedalo kladne. Štrnásť percent uviedlo, že sa rozhodnú podľa konkrétnej situácie.