Severoatlantická aliancia už nie je viazaná záväzkami zdržať sa rozmiestnenia svojich síl vo východnej Európe. Tvrdí to námestník generálneho tajomníka NATO Mircea Geoana. Podľa neho samotná Moskva zbavila Zakladajúci akt NATO – Rusko o vzájomných vzťahoch akéhokoľvek obsahu atakom na Ukrajinu a zastavením dialógu s alianciou.
Na základe Zakladajúceho aktu z roku 1997, ktorého zámerom bolo zlepšiť vzťahy medzi Ruskom a NATO, sa obe strany dohodli, že sa budú snažiť zabrániť akémukoľvek ohrozujúcemu hromadeniu konvenčných síl v dohodnutých regiónoch Európy, ku ktorým bude patriť stredná a východná Európa.
„Prijali rozhodnutia, zaviazali sa neútočiť na susedov, čo robia, a pravidelne konzultovať s NATO, čo nerobia,“ povedal Geoana v litovskom hlavnom meste Vilnius. „Takže si myslím, že tento Zakladajúci akt v podstate nefunguje vzhľadom na Rusko,“ dodal. Ako pokračoval, Moskva podľa neho fakticky odstúpila od podmienok tejto dohody z roku 1997.
„Teraz nemáme nijaké obmedzenia, aby sme mali pevné postavenie na východnom krídle a zabezpečili, aby bol každý štvorcový meter územia NATO chránený Článkom 5 a našimi spojencami,“ podotkol námestník generálneho tajomníka NATO.
Článok 5 sa vzťahuje na kolektívnu obranu, podľa ktorej znamená útok na jednu z členských krajín útok na všetky. Geoana neposkytol podrobnosti o nijakom plánovanom nasadení, povedal však, že očakáva „mohutnú, flexibilnú a udržateľnú“ prítomnosť.
NATO už v roku 2017 rozmiestnilo mnohonárodné taktické skupiny v pobaltských štátoch a Poľsku ako “odrádzajúce opatrenie” voči Rusku. Po začiatku vojny na Ukrajine koncom februára tam vyslalo posily.