“Zlaté” úverové časy sa postupne končia. Európska centrálna banka ohlásila sprísňovanie menovej politiky. Dôvodom je prudký rast inflácie. Ľudia preto môžu očakávať, že vyššie úrokové sadzby finančné domy pretavia do drahších úverov. Mesačné splátky sa zvýšia o desiatky až stovky eur.
Viac ako osempercentný nárast cien v máji prinútil Európsku centrálnu banku (ECB) konať. Jej šéfka Christine Lagardová ohlásila skončenie “pumpovania” peňazí do ekonomiky a postupné zvyšovanie úrokových sadzieb. Dotkne sa to aj domácností, ktoré si chcú požičať peniaze. Finančné domy už avizujú, že opatrenia sa odrazia na vyšších úrokových sadzbách.
“Ak bude trend rastúcich nákladov pokračovať, nárast sadzieb pri hypotékach nevylučujeme,” potvrdila hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová. Mnohé banky už so zvyšovaním úrokov začali. Kým pred rokom ľudia dostali hypotéky aj pod jedno percento, v niektorých bankách sa dnes blížia už k trom percentám.
“Očakávané zvyšovanie sadzieb ECB sa na trhoch prejavovalo zvýšenou cenou peňazí už od začiatku roka. V našej banke sme preto tieto zvýšené náklady v uplynulých mesiacoch už premietli do výšky úrokových sadzieb,” hovorí Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.
“Treba si uvedomiť, že aktuálna situácia je veľmi nepredvídateľná, tak vzhľadom na mimoriadne vysokú mieru inflácie, ako aj na vojnový konflikt za našou východnou hranicou,” upozornila hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová. Tempo zdražovania hypoték bude závisieť od toho, ako rýchlo bude centrálna banka sprísňovať menovú politiku.
Napríklad v susednom Česku sa už hypotekárne úvery predávajú so sedempercentným úrokom. V eurozóne, a teda aj na Slovensku, sa však takéto prudké zvyšovanie sadzieb neočakáva. “Naše očakávanie je, že do konca ECB zdvihne základnú úrokovú sadzbu na úroveň 1,25 percenta,” uviedol analytik Tatra banky Boris Fojtík.
Aj mierne zvýšenie úrokov ale dlžníci pocítia. Povedzme pri hypotéke na 100.000 eur na 30 rokov sa po zvýšení sadzieb o jedno percent mesačná splátka predraží o 50 eur. Národná banka Slovenska tiež avizuje sprísnenie podmienok refinancovania hypoték, aby sa často nestávalo, že ich ľudia splácať aj na dôchodku.
Odborník na financie Ľuboslav Kačalka tvrdí, že napriek súčasnej situácii nie je dôvod na paniku: “Naopak, práve teraz by mali byť klienti opatrnejší, aby sa nestalo, že podpíšu niečo zo strachu, že príde nejaká apokylypsa, a v skutočnosti sa môže stať niečo iné”.