Kosovské úrady oficiálne oznámili, že posunú začiatok uplatňovania kontroverzného nariadenia o evidenčných číslach vozidiel a dokladoch totožnosti s cieľom upokojiť napätie, v dôsledku ktorého etnickí Srbi zablokovali cesty, spustili vzdušné sirény a strieľali do vzduchu. Úrady tak urobili na základe rozhodnutia kosovskej vlády.
Najnovšie napätie vo vzťahoch Belehradu a Prištiny vyvolalo opatrenie, podľa ktorého osoby vstupujúce na územie Kosova so srbskými dokladmi totožnosti ich mali od 1. augusta počas pobytu na kosovskom území nahradiť dočasným dokladom.
Etnickí Srbi, ktorí majú evidenčné čísla vozidiel vydané Srbskom, ich mali do dvoch mesiacov vymeniť za kosovské. Recipročné nariadenie uplatňovalo počas uplynulých jedenásť rokov aj Srbsko pre kosovské vozidlá, ktoré prechádzali cez srbské územie.
Kosovská vláda však uviedla, že po rozhovore so svojimi európskymi a americkými partnermi sa rozhodla odložiť uplatňovanie tohto nariadenia do 1. septembra. Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell na sociálnej sieti rozhodnutie Prištiny privítal.
Ako dodal, že očakáva, že „všetky zátarasy budú okamžite odstránené“. Srbi na severe Kosova po dočasnej zmene rozhodnutia kosovskej vlády odstránili barikády, ktorými uzavreli dva hraničné priechody.
K situácii sa na sociálnej sieti vyjadril aj minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok, podľa ktorého „ďalšia eskalácia napätia medzi Prištinou a Belehradom nikomu nepomôže“. Zároveň dodal, že jediným kľúčom k normalizácii vzťahov a k pokroku na európskej ceste pre obe strany je konštruktívny dialóg.
Moskva plne podporuje postoj Belehradu v situácii okolo Srbska a Kosova a považuje ho za konštruktívny, uviedol hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Doplnil, že Rusko považuje zámer kosovských orgánov zakázať na svojom území srbské dokumenty za „absolútne neopodstatnený“. Tieto požiadavky označil za neprimerané, pričom “Rusko absolútne podporuje Srbsko“.
Kosovo jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska vo februári 2008. Väčšina členských štátov EÚ ju uznala, Cyprus, Grécko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko tak doteraz neurobili. Rozhovory medzi Kosovom a Srbskom pod záštitou Európskej únie, ktoré sa začali v roku 2011, zatiaľ neviedli k normalizácii vzťahov.