Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling potvrdil výrazný výpadok učiteľov na Slovensku. Dodal, že ide o dlhodobý problém, ktorý chcú riešiť. Na portáli edujobs.sk, ktorý sa zameriava na prácu v školstve, bolo začiatkom augusta voľných okolo 1250 pracovných miest, z toho približne 680 v Bratislavskom kraji.
Najmenej ich bolo v Prešovskom a Žilinskom kraji. Podľa údajov zverejnených na portáli chýbajú najmä učitelia na druhom stupni základných škôl, pedagógovia stredných škôl a materských škôl, za nimi nasledujú učitelia prvého stupňa základných škôl a vychovávatelia.
Minister školstva poznamenal, že evidujú chýbajúcich učiteľov predmetov, ako sú matematika, fyzika, informatika, chémia, cudzie jazyky, ale aj učiteľov vyučujúcich na prvom stupni základných škôl. „Je to veľký problém.
Pretože to nie je dobré pre vývin a vzdelávanie dieťaťa, aby sa menili učitelia v rámci prvého stupňa takým výrazným spôsobom, ako by to aj mohlo nastať, a to niekoľkokrát počas roka,“ povedal minister školstva.
“Navrhovali sme stabilizačný príspevok, ktorý máme odpilotovaný z minulého kalendárneho roka od septembra do decembra,“ dodal šéf rezortu školstva. Podľa jeho slov pripadá na každého učiteľa päťdesiat eur.
Peniaze by mali prísť riaditeľovi školy, a ten financie prerozdelí medzi jednotlivých učiteľov. „Je pripravená aj zákonná úprava, aj mechanizmus vyplácania, máme to otestované. Predpokladali sme, že celý tento rok pôjdeme s týmito stabilizačnými príspevkami.
Teraz o ne pätovne žiadame, aby sme ich mohli poskytovať od septembra a pokračovať v ich vyplácaní na budúci kalendárny rok,“ dodal minister školstva. Minister školstva verí, že sa to od septembra podarí.
V tomto roku v regionálnom školstve chýba oproti roku 2021 približne 1300 učiteľov, pričom čísla majú hrozivo narastať. V ďalšom roku to už bude 3500 učiteľov a do roku 2025 narastie tento počet na takmer 8600 učiteľov. Vyplýva to z prepočtu Inštitútu vzdelávacej politiky.