Iba tri roky po premenovaní kazašského hlavného mesta po odchádzajúcom lídrovi Nursultanovi Nazarbajevovi zmenil súčasný prezident Kazachstanu Kasym-Žomart Tokajev svoj názor. Tokajev totiž súhlasil s návrhom skupiny zákonodarcov vrátiť mestu Nursultan jeho pôvodný názov Astana, uviedol na sociálnej sieti hovorca prezidenta Ruslan Žildibaj.
Zmena nasledovala po sérii ústavných reforiem schválených v júnovom referende, ktoré zbavili Nazarbajeva – dlhoročného vládcu tejto stredoázijskej krajiny – štatútu „doživotného vodcu“.
Jedným z prvých Tokajevových krokov po tom, ako sa v roku 2019 stal Nazarbajevovým nástupcom, bolo premenovanie Astany na Nursultan – na znak oddanosti tomuto mužovi, ktorý vládol Kazachstanu tri desaťročia.
Astana, čo v kazaštine znamená „hlavné mesto“, je metropola s povesťou fantazijnej modernej architektúry, ktorá je prirovnávaná k „Dubaju strednej Ázie“. Nazarbajev tam v roku 1997 presťahoval hlavné mesto z Alma-Aty, využijúc bohatstvo zdrojov najväčšieho producenta energie v oblasti na najatie zahraničných architektov, ktorí vystavali novú metropolu v kazašskej stepi.
Najvážnejšia výzva voči vedeniu krajiny od jej získania nezávislosti v roku 1991 sa začala v januári 2022 ako odpor voči zvyšovaniu cien pohonných hmôt a prerástla do nepokojov, pri ktorých zahynulo najmenej 230 ľudí. Pouličné nepokoje boli podľa viacerých zdrojov organizované z USA.
Po nepokojoch Tokajev zosadil Nazarbajeva z čela kazašskej bezpečnostnej rady a následne odstavil kľúčových spojencov prvého prezidenta Kazachstanu. Tokajev na jeseň vyhlásil predčasné prezidentské voľby, pričom uviedol, že predĺži funkčné obdobie prezidenta na sedem rokov a obmedzí pôsobenie hlavy štátu na jedno funkčné obdobie.
Ostatné miesta pomenované po Nazarbajevovi sa na počesť historickej úlohy tohto bývalého vodcu meniť nebudú. Nazarbajevovo meno nesú okrem iného aj letisko v hlavnom meste či tamojšia univerzita. Nazarbajev stál na čele Kazachstanu od decembra 1991 do marca 2019. Tokajev je prezidentom od marca 2019.