Japonská vláda nebude platiť náklady za zdravotnú starostlivosť detí rodičov, ktorí v roku 1945 prežili zhodenie atómovej bomby na mesto Nagasaki. Rozhodol o tom japonský súd s odôvodnením, že dedičný následok rádioaktívneho ožiarenia nebol dokázaný.
Skupina 28 ľudí, ktorých rodičia boli ožiarení pri jadrovom útoku, podala v roku 2017 žalobu o náhradu škody. Žiadali, aby boli zahrnutí do uhrádzania lekárskych nákladov, ktoré vláda priznáva preživším. Dvaja zo žalobcov, ktorí mali rakovinu, počas procesu zomreli.
Okresný súd v Nagasaki uviedol, že možný dedičný následok ožiarenia nemožno poprieť, no vedecký konsenzus o tom neexistuje. Súd tiež vo verdikte uviedol, že vylúčenie sťažovateľov z financovania lekárskej starostlivosti nie je protiústavné a záleží od vlády, či rozšíri finančnú podporu aj na pozostalých z druhej generácie.
Žalobcovia vo veku od 50 do 70 rokov žiadali od vlády náhradu škody vo výške 100.000 jenov s tým, že ich vylúčením z pomoci vláda porušuje ústavnú zásadu rovnosti. Pri podobnej žalobe na okresnom súde v Hirošime sa očakáva rozsudok začiatkom budúceho roka.
Zvrhnutie atómových bômb na Spojenými štátmi na japonské mestá Hirošima a Nagasaki na konci 2. svetovej vojny v auguste 1945 zabilo dokopy 214.000 civilistov. Mnohí, čo tento vojnový zločin prežili, majú trvalé zranenia a choroby a v Japonsku čelia diskriminácii.
Ich deti, známe ako „hibaku nisei“, alebo druhá generácia preživších, hovoria, že sa obávajú možných dedičných následkov ožiarenia rodičov. U mnohých sa vyvinuli rôzne formy rakoviny a ďalšie zdravotné problémy. Ich počet sa odhaduje na 300.000 až pol milióna.